Këta janë ushtarët grekë të zënë robër nga Enver Hoxha: A është kjo koha e vetme kur Shqipëria ishte sovrane!?

0
647

Roberit e luftes

Këta janë robërit grekë, që sipas historianit Arben Llalla, u kapën nga Ushtria shqiptare në provokacionet e gushtit 1949.

Gjithsej ishin kapur 500 ushtarë të Mbretërisë greke të cilët në vitin 1956 u riatdhesuan në Greqi nëpërmjes portit të Durrësit.

Këto pamje tregojnë robërit që sapo mbërritën në tokën greke dhe e puthën atë, keta u mbajten mese 6 vite ne burgjet e Shqiperis.

Nga forcat shqiptare nuk ishte kapur asnjë rob nga Ushtria greke.

Roberit e luftes

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu