Këto janë dy planet e Vetëvendosjes, pas rrëzimit të Kurtit

0
717

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Glauk Konjufca në një intervistë ka folur pë atë se çfarë do të ndodhë me Qeverinë e re.

“Sipas Kushtetutës, Vetëvendosjes i takon formimi i Qeverisë”, tha ai.

Sipas tij, presidentit i takon t’ia kërkoj VV-së kandidatin për kryeministër.

“Nëse ai pa ia dhënë fillimisht VV-së të drejtën për formimin e Qeverisë, gjegjësisht mandatarin, atëherë ai bën shkelje, dhe ne do ta ndjekim për atë shkelje kushtetuese”, raporton Gazeta Blic.

E, sipas tij, pasi Thaçi ia jep VV-së mandatin dhe ne nuk arrijmë ta formojmë Qeverinë, atëjerë fillon e drejta e diskrecionit të presidentit.

“Edhe kjo çështja e diskrecionit është e interpretueshme”, tha ai në KTV, raporton Gazeta Blic.

Ai tha se VV i ka dy plane. Plani i parë është shëndeti i qytetarëve, derisa të kalojë kjo pandemi. Dhe plani i dytë, janë zgjedhjet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu