Komunikatë

0
1106

Të nderuar Lexues të Gazetës “Zëri i Kosovës”

Të nderuar Komentues

Azem Syla eshte njeri ndër veprimtaret më të devotshem të Ceshtjes Kombetare dhe njeri nga veprimtaret e hershem të grupeve Ilegale që eshte denuar me burgim të gjate nga gjyqet e pushtetit Jugosllav ne bashkpunim dhe më shqipfolesit që i sherbyen me përkushtim Jugosllavise së Titos dhe më pas Serbise.
Ai ka qene aktiv ne “Lëvizjen Popullore të Kosovës” deri në Kryesine e saj, duke mbajtur dhe nje nder tre postet me te larta ne drejtimin e LPK-se ku dy te tjeret i mbanin Ali Ahmeti dhe Xhavit Haliti, te tre kane qene ne sektorin e vecante, nje nder sektoret me te rendesishme qe ishte dhe lidhja kryesore me UCK-ne.
Azem Syla ka ardhur në Zvicerr diku nga viti 1994 dhe shume shpejt i eshte njohur Statusi i Refugjatit. Ka patur të drejtat si cdo Qytetar, me pune apo jo, me marje ndihme sociale apo mundesi integrimi pikerisht si dhe te gjithe banoret e Zvicrres pa marre parasysh a jane zvicrrane, shqiptare, italiane apo aziatike.
Azem Syla fale lirimit nga detyrimi per Pune, ka patur mundesi të angazhohet plotesisht ne Ceshtjen Kombetare dhe keto dukuri nuk kane qene aq te panjohura atehere për zyrtaret vendas. Ama po ta shohim nga ana praktike, ku do e conin autoritetet zvicerane Azem Sylen te punonte, ne ndonje fabrike apo firme ndertimi?? Azem Syla pervec aktivitetit politik e ilegal vetem vuajtjet e burgut njihte. Autoritetet e zvicres e kane ditur heret si te veprojne ne keto raste duke mos i ngarkuar me kerkese llogarie as Azem Sylen e as shume e shume shqiptare te tjere qe me raste te shumta kane mberritur ne Zvicerr direkt nga burgjet e tmerrit pa kaluar dot as nga dera e shtepise se tyre!
Asnjehere qeverisja zvicerane, as kantonalja e as ajo qendrorja nuk eshte marre me keto raste sepse shqiptaret e kane „ndertuar“ vendin. Jane deri sot rreth 200 mije banore te rregullt, me familje e pune, me jete normale e pa probeme qe mundohen te mbajne veten e familjet e tyre me djersen e ballit! Mirenjohjen Zvicra shqiptareve ua tregoi me njohjen e Pamvaresise si i pari shtet i botes!
Kush jane ata qe u intereson te degradojne aktivitetin politik shqiptar duke shantazhuar Azem Sylen, Fatmir Limen apo Xhavit Halitin? Kush ishin ata qe u perpoqen te degradojne Ali Ahmetin duke i bere dhe dosje fallco per gjoja bashkpunim me UDB-ne? A mos valle perseri Dick Marty? Apo ndonje tjeter si ai??
Ne nuk duhet te harrojme se cdo akuze ndaj krereve te levizjes kombetare do te thote sulm ndaj Luftes per Clirim dhe se asnje individ nuk vuan nen keto akuza e shpifje te pakuptimta aq sa vuajme ne si popull. Po mundohen te na perdorin per ti hapur ne vete varrin vetes!!
Azem Syla veproi pa u lodhur kurre për formimin dhe zhvillimin e UÇK-së dhe veproi dhe gjate Luftës në Shtabin e UÇK-së duke qene Komandant i Përgjithshem i UÇK-së, e më pas u strukturua në Partine Demokratike të Kosovës.
LPK-ja eshte dhe sot krenare që në gjirin e saj kishte Ali Ahmetin, Azem Sylen, Xhavit Halitin shum atdhetare tjere që ende kane aktivitet te forte politik.

Ju lutem të gjithe lexuesve të kursehen me sharjet dhe etiketimet sepse ato vecse cojne uje ne mullirin e armikut. Azem Syla ka nje problem personal me organet vendore te Zvicres dhe me sigurimin social qe e akuzon ate personalisht. As aktiviteti i deri para 12 vjeteve ne LPK, as perfshirja e tij ne UCK e ne Qeverine e Kosoves nuk kane te bejne me jeten e tij private. Cdo pasoje e mer ai persiper dhe jo LPK- ja, PDK-ja apo Qeveria e Kosoves.

Ju falenderoj per mirkuptimin
Redaktori i Gazetës “Zëri i Kosovës“

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu