Koronavirusi me shpërndarje masive, e gjithë Italia në “mbyllje”

0
772

Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte shtrin masat e koronavirusit.

Conte ka ndaluar tubimet politike, aktivitete sportive dhe gjithçka tjetër që stimulon mbledhjen e turmave – shkruajnë mediume italiane, përcjell GazetaBlic.

Kryeministri italian, Giuseppe Conte ka njoftuar se i gjithë vendi do të vendoset në mbyllje – pasi koronavirusi po shpërndahet jashtëzakonisht shumë në shtetin e tyre.

E gjithë Italia tani do të jetë zonë e kuqe dhe do të mund të lëvizet vetëm për motive pune me autorizim apo për motive shëndetësore.

Rreth 16 milion njerëz tashmë janë vendosur nën karantinë në Itali, ndërsa vendi po përpiqet të ndalojë përhapjen e Covid-19.

Por, sot, Italia njoftoi se mbi 9,000 raste të virusit janë të konfirmuara – kurse 463 është numri i të vdekurve.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu