Kosova në fund të pusit, sërish dështon në pisa

0
341
Kosova në fund të pusit, sërish dështon në pisa

Kosova prapë është radhitur ndër të fundit në testin ndërkombëtar PISA 2018.

Sipas rezultateve të OECD që i ka siguruar “Koha Ditore” në lexim, matematike dhe shkencë Kosova radhitet në vendin e 3 nga fundi.

Kosova, ka lënë mbrapa vetëm Republikën Domenikane dhe Filipinet.

Kosova është në vendin e 76 nga gjithsej 78 vendet pjesëmarrëse derisa Shqipëria ndodhet në vendin e 62.

Vendin e parë e mban Estonia e pasuar nga Kanada dhe Finlanda.

Në orën 11:00 ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi pritet t’i shpallë rezultatet e PISA-s në një konferencë për media.

Kosova në fund të pusit, sërish dështon në pisa
Kosova në fund të pusit, sërish dështon në pisa
Kosova në fund të pusit, sërish dështon në pisa

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu