Kosova rikthen taksën për mallrat nga Shqipëria

0
891

Dogana e Kosovës ka rikthyer në fuqi taksën prej 40 eurosh për kamionët me mallra që vijnë nga Shqipëria. Rikthimi i kësaj takse nuk është pritur aspak mirë nga tregtarët shqiptarë.

Kështu, ditën e sotme, kamionët shqiptarë të ngarkuar me mallra ndaluan në shenjë proteste në pikën kufitare të Morinës, duke refuzuar të paguajnë taksën dhe të kalojnë kufirin për në Kosovë.

Sipas tregtarëve shqiptarë, taksa prej 40 eurosh është ndër taksat doganore më të larta në Europë. Ata kërkuan dje që kjo taksë të hiqet, pasi në të kundërt, do të përshkallëzojnë protestat ndaj autoriteteve kosovare.

Taksa për mallrat që vijnë nga Shqipëria u hoq në shtator të vitit të kaluar pas protestave të tregtarëve, ndërsa të shtunën u rikthye në fuqi.

/Shekulli Online/E.D./

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu