Krimineli dhe UDB-ashi i Serbise Mehmet Maliqi

0
1740

* Ky kriminel, idhull kryesor e kishte kasapin e shqiptareve, Aleksander Rankoviqin

* Mehmet Maliqi,spiuni me i rrezikshem serboçetnik,është babai i Shkelzen Maliqit

* UDB-ashi, Mehmet Maliqi, duhet te denohet për shumë vepra kriminale kunder shqiptareve…

* Emri sekret i Mehmet Maliqit, ishte “Cikuli dhe Cikplop”

* Ishte perpilues i planit sekret “Plani i Bistrices”, për likuidimin e kaçakut, Hasan Remniku

* Mehmet Maliqi, zagari i Sërbisë, ishte angazhuar per perzirjen e gjakut shqiptar me ate te shkaut.

Mehmet Maliqi, kriminel i deshmuar kunder shqiptarëve, nuk është emer i panjohur per kombin tonë. Edhe sot, kur e permend ketë emer, të keti krimineli dridhet femija në djep dhe ne barkun e nënës. Në Prizren, në qytetin e Lidhjes Shqiptare, kjo familje është shumë e urryer. Të pyesesh çdo kalimtar të rastit, në këtë qytet, të vogel e të madh,grua apo burrë, e njeh per faqe të zezë, këtë xhelat…
Perpos krimeve dhe masakrave kunder kombit tonë, ky edhe si njeri ka qenë shumë i poshtër. Kur isha nxenes i Gjimnazit, ky spiun dhe kriminel jugosllav, sherbente në UDB-ën e Prizrenit. Atebotë, ishte në modë, te të rinjt,flokët e gjata. Ky kriminel,Mehmet Maliqi, më besoni i mbante gersherët në xhep. Cilin e shihte me flokë të gjata, i urdheronte dy policë që të vraponin e ta zinin flokegjatin per t´a pru në dorë kasapit. Së pari e rrinte deri ku u lodhte dhe pastaj vazhdonin milicet,sepse ky hajvan nuk kishte forcë se ishte i trash taman sa një derr. I´a shkurtonte floket se deleve dhe nuk shkonte nxenesi ne shkolle me flokë si delja rude,por shkonte te flokëprersi…
Poashtu, në atë kohë, flitej se vajzen e keti krimineli serbian, për hakmarrje, dikush,rrëze kalasë, naten ne Prizren, ja kishin dhunuar. Flitej edhe se nuk i´a kishte dhunuar askush,por e shkreta ishte shumë merakli rreth ushkurit dhe bente vetë shumë sevap…
Këtë marifet, më së miri e di Shkelzeni, cila ishte e verteta. E para,apo e dyta! Se e sigurtë është 100%….
Siç e dini, Mehmet Maliqi, ishte minister i Punëve të Brendshme të asaj kohe. Publikisht thoshte:Se idull i tij ishte Aleksander Rankoviqi, minister Federativ i Jugosllavisë. Alekasnder Rankoviqi, ishte kasap dhe xhelat i shqiptareve. Gjatë sundimit të tij, e sidom gjatë viteve 1955/56, ne dimrin e fortë qe nuk mbahej në mend,aksionin famekeq të armëve, kishte lëshuar kosen e vdekjes ne kokat shqiptare, asnjë plisë bardhë mos me lenë të gjallë dhe ku te dukej ky gjarper i zi, t´iu shtypet koka, ishte devizave e ketyre bashkëterroristeve.
Nga shumë krime kunder shqipëtareve, nga ky kriminel, Mehmet Maliqi, po i numrojm kesaj radhe vetem ca:
Tradhtari dhe spiuni i kombit, Mehmet Maliqi, duhet te pergjigjet nga varri, qe sot, po i´a peshurrin qentë me lezet, per Masakren e Tivarit, qe humben jeten afro 5000 shqiptarë, që të nesermen pa aguar dita vetem gjakun nxehtën që dilte avullë e lanë…
Cili ishte roli dhe lidhjet e Tij me kreret e krimineleve Jugosllav, per kete Masaker te paparë?
Mehmet Maliqi,ky kriminel i pashpirt,serboçetnik, do te duhej te pergjigjej edhe si e tha pelqimin e vrasjes të Jusuf e Bardh Gervalles e Kadri Zeka, sipas planit “Olluja Shtutgard stuhija Shtutgart”.
Plani operativ ishte perpiluar me perpikeri nga Stane Dollanci dhe Zdravko Mustaq, ne Kabinetin e UDB-ës dhe KOS-it. Plani teper sekret ishte perqafuar dhe kishte marre shtytje edhe nga kriminelet Mehmet Maliqi e Selim Brosha,agjent te devotshem serbo-çetnik. Shih për ketë, një klysh i vogel i shkaut, Musa Prushi, kriminelet e sojit të Selim Broshes, i quan LEGJENDË, po, edhe sot, e thotë ketë.
Kodoshi e spiuni serbo-çetnik, Mehmet Maliqi, kishte dy emra sekret: CIKULLI DHE ÇIKLOP.
Ky qen jugosllav, Mehmet Maliqi, duhet te pergjigjet per se vdekuri edhe per arrestimin e patriotit të shquar shqiptar Xheladin Rekaliu, në vitin 1979. Maltretimet qe i´a beri me dorë të vetë taman si ne mesjetë…
Mehmet Maliqi, ky surrat shkau angazhohej me mish e me shpirt, PËR PËRZIERJEN E GJAKUT SËRB ME ATE SHQIPTAR. Angazhohej per perzierje te martesave shqiptaro-serbe…
MEHMET MALIQI ISHTE ORGANIZATORI I “FALANGA E TRADHTARËVE”
Spiuni serbo-çetnik, Mehmet Maliqi, perpos qe ishte organizator, ky klysh serbi ishte për përgatitjen e kurdheve të atdhetareve shqiptar, si rasti i Hasan Remnikut, i njohur si Hasan Alia. Mehmet qeni ketë plan e kishte perpiluar me Dalip Elezkurtajn. Ketë mund të lexoni nga autori Reshat Badallaj. Plani quhej “Prita e Bistricës”. Pra, plani “Falangë tradhtaresh” udhehiqej nga Mehmet Zagari Maliqi- Cukulli. Kishte futur shumë spiun ne kete löjë, kunder kaçakeve te maleve. Mehmet Maliqi, ky zagar serboçetnik, i preu ne besë, sepse ky langua nuk kishte besë. Ky hajvan, Mehmet Maliqi,ç´dinte se çka është besa shqiptare?

UDB-ja dhe KOS-i në Kosovë udhëhiqej nga:Mehmet Maliqi,Ali Shukria, Gojko Medenica,Sahit Bakalli, Mehmet Shoshi, Çedo Mijoviqi… e me vonë Selim Brosha, Muharrem Dana…
Keta langoj serboçetnik, në Kosovë, e prunë gjendjen e tmerreve e të vdekjes, Vranë e prenë.
Mehmet Maliqi, ky spiun i deshmuar i serbosllavisë gjakatare, me daten 7 mars 1982, dergon je llavë milices te armatosur deri në dhemb per ta arrestuar MEHË UKËN, tani Deshmor i Kombit, vendimi mbante nenshkrimin e kryetradhtarit te kombit Mehmet Maliqit…
Tani për tani, kaq nga unë, per krimet e keti krimineli,serboçetnik, Mehmet Maliqi. Në fakt, krimet e tij mbi popullaten e pafajshme shqiptare, jane te shumeta. Ndoshta edhe nje liber me mbi 1001 faqes jane të pamjaftueshme….

 

Shkruan: Reshat Badallaj

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu