Kroacia: Serbia nuk hyn në BE pa dënuar kriminelët e luftës (FOTO)

0
1133

Kroacia dhe Serbia

Ministri kroat i drejtësisë, Orsat Miljeniç këmbënguli që Serbia duhet të ndjekë penalisht komandantët e lartë të Ushtrisë Popullore Jugosllave dhe liderët politikë të përgjegjshëm për krime lufte gjatë konfliktit të viteve ’90 ose përndryshe Zagrebi do të bllokojë progresin e Beogradit në Bashkimin Evropian.

“Republika e Serbisë duhet të përballet me çështjen e krimeve të luftës; është e nevojshme të ndiqen penalisht komandantët e niveleve më të larta,” tha ai.

Miljeniç tha se ky ëhstë një parim që i kërkohet Serbisë nga Zagrebi zyrtar, por njekohsisht duhet ti kerkohet edhe nga Brukseli dhe rajoni, pa denuar krimet e te kaluares, smund te ndertosh nje te ardhme.

Sipas tij, Serbia e ka këtë test përpara vetes dhe është vetë shteti serb që duhat ta kalojë atë.

Por pavarsisht që Kroacia kembngul që serbia të denoi kriminelet serbe të luftes, Kosova sia kerkon serbis fare nje gje dhe esht zotuar që te krijon Gjykaten Speciale dhe ti denoi gjoja krimet e “Ushtris Çlirimtare të Kosovës” kur e tere bota e dine që Serbia ka qen ajo që ka bere krime lufte dhe gjenocid kunder Popullit Shqiptarë.

Krimet serbe ne Kroaci

Kriminel serb ne Kraina të zere rob

Kriminel serb ne Kroaci 1

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu