Ku janë Beg Riza dhe Mirsad Ndrecaj?(FOTO)

0
892

Begu

Për dy personat që u përfolën si të përfshirë në luftimet e Kumanvoës, Beg Rizajn dhe Mirsad Ndrecajn, ende nuk ka asnjë të dhënë. Ata nuk u përmenden as nga autoritetet e Maqedonisë, të cilët thanë se kanë arrestuar rreth 30 persona e as nga pala kosovare që pranoi se shtetas të Kosovës ishin përfshirë në luftimet e atjeshme.

Fillimisht ishte thënë se Riza dhe Ndrecaj ishin dorëzuar tek pala maqedonase bashkë me dhjetëra persona të armatosur të cilët ishin përleshur me policinë maqedonase. Por, në disa raportime kjo është hedhur poshtë.

Dorëzimin e Ndrecajt e kishte hedhur poshtë edhe zëdhënësi i MPB’s-it Maqedon, Ivo Kotevski gjatë konferencës për media të shtunën.

Ndërkohë edhe familjarët e Ndrecajt kanë thënë se nuk informacione se nuk kanë informacione se ku gjendet familjari i tyre.

Që të dy vijnë nga rajoni i dukagjinit dhe po ashtu kanë marrë pjesë edhe në Luftën e Kosovës dhe atë të Maqedonisë më 2001.

Mediat apo Portalet e Kosovës su shkon ndermend fare se Sigurimi i Shtetit Sllavomaqedon, Beg Rizen dhe Mirsad Ndrecen po i mban ne nje Burg Private dhe larg syve të Opinionit dhe kete per shume arsye, ose jan akoma ka i torturoin për te nxjerr informata të rendesishme për njerzit e tjere që kann mbetur jasht rrethimit që u luftua ose dhe jan torturuar aq shume sa edhe nje kohe do ti mbain larg syve te opinionit.

Shteti Sllavomaqedon po vepron njejt dhe me ata qe i ka shpall te arrestuar apo dhe te vrare, edhe sot akoma spo i ofron te dhenat se nese vertet jan gjalle Sami Ukshini, Komandant „Sokoli“ apo dhe Muhamet Krasniqi, Komandant „Malisheva“, dhe per keta duket ti ken futur ne ndonje Burg Private te Gruevskit gje qe maqedonia esht e njohur pasi kishte mbajtur dhe Islamist Arab ne burgje private per llogari te CIA-as Amerikane pas 11 Shtatorit 2001.

Deri tani ne media dhe informata te Ministris se Puneve të Brendshme të Maqedonis, vetem 3-4 veta kemi par te paraqiten te arrestuar dhe jan figura jo kyçe ne rastin ne fjale dhe duket ti ken zgjedhur ata qe jan torturuar mese paku edhe pse tek ftyrat e tyre vrehej dhuna qe ishte perdorur pas arrestimit apo kapjes se tyre, Bajram Elshani kishte gjith ftyren te qar dhe nofullen te nxjerr nga vendi kurse Gec Sefa, shtetas nga Shqipria, kishte shume gjurme dhune dhe keto jan shenja mese te sigurta qe pjesa derrmuse e atyre djemve jan torturuar per vdekje duke njohur metodat e Policis sekrete Sllavomaqedone qe e trashiguan nga UDB-a Jugosllave.

Perse i kerkoin keta Djeme ne Portale Informative, perse nuk shkoin tek Shteti Sllavomaqedon dhe tu thon se kan kaluar 48 ore dhe na tregoni per fatin e ketyre Djemve sepse ata e din se qfar kan bere me te gjallit dhe qfar kan bere me vdekurit, perse tallen me Familjet e tyre.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu