Kur KFOR-i italian ia drejtonte revolen ushtarit të UÇK-së në Pejë (Video)

0
909

KFOR

KFOR-i italian i cili ishte i vendosur në Rrafshin e Dukagjinit, më 25 qershor të 1999-ës, në mes të Pejës, afër semaforëve arrestoi një ushtarë të UÇK-së kishte manipuluar në qytet me armë dhe një granatë, transmeton Indeksonline.

Ata e morën atë dhe e dërguan në bazën e tyre që atëherë ishte tek ish-Hotel Metohija.

KFOR-i në atë kohë po mundohej të ndalonte dhunën gjithandej Kosovës ku armët ishin të zakonshme në duart e gjithkujt.

Ky arrestim ka ardhur pasi ato ditë ka pasur mjaft përleshje mes shqiptarëve të kthyer dhe disa serbëve të mbetur në qytetin e Pejës.

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=JIWDjiP5rgY” width=”560″ height=”315″]

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu