Kurti: Ja kush ishte bërë gati të më vras me 28 nëntor

0
1095

Albin Kurti

Ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tash deputet në Kuvendin e Kosovës, në një intervistë për KTV, ka folur për manifestimin e ditës së 28 nëntorit të mbajtur në Prishtinë. Në këtë intervistë Kurti ka thënë shumë gjëra, ku ka treguar se po në atë ditë njësia speciale ishte bërë gati për të vrarë aktivistë të VV-së, pasi ishte në pritje që dikush nga aktivistët të nxjerr diçka në formë revoleje.

Deputeti që po vuan arrestin shtëpiak deri më 17 shkurt të vitit 2016, ka thënë se Policia e Kosovës angazhoi 1000 policë për ta arrestuar atë në selinë e Vetëvendosjes.

“Ishte policia atë ditë që kishte mbushur rrugët me policë me uniforma, civilë dhe nuk dalloheshin. Natyrisht në momentin kur je në protestë e kanë të vështirë të arrestojnë dhe isha koshient se do të mund të ketë ndonjë ndërhyrje të policisë. Por nuk e kam pritur që do të angazhojnë forcat anti-terror”, ka thënë Kurti.

“I angazhuan 1000 policë dhe ata ishin në ndjekje të një terroristi që nuk ekziston. Ndërsymja e tyre ndaj nesh ishte hakmarrje ndaj nesh, ndaj protestave të opozitës brenda dhe jashtë Kuvendit. Prandaj i angazhuan forcat anti-terror, por arsyeja tjetër për këtë është se aq shumë është në panik pushteti aktual që synojnë që kjo opozitë të ndahet dhe të zhduket”, ka shtuar ish-lideri i Vetëvendosjes.

Gjatë intervistës Kurti ka thënë se fjalimi i tij më 28 nëntor për Manifestim ka qenë i planifikuar dhe për këtë kanë qenë në dijeni të gjithë liderët e opozitës.

“Unë kam dal edhe më datë 18 nëntor në protestën që u organizua pas arrestimit të Donika Kadaj-Bujupit. Gjithsesi do të dilja edhe në protestën e radhës dhe nuk kam mundur të qëndrojë e të mos dal në datën më të rëndësishme të kombit shqiptar”, ka theksuar Kurti.

“Fjalimi im ka qenë i planifikuar dhe gjatë 10 ditëve para protestës unë kam qenë tërë kohën nëpër lagjet e Prishtinës. Jam përpjekur maksimalisht që të evitojë arrestimin tim sepse nuk dua t’i kontribuojë këtij regjimi. Më është dashur të marrë shumë rrugë dytësore dhe për këtë arsye kam arritur me dy minuta vonesë. Për këtë arsye moderatorja së pari e thirri Glaukun [Konjufcën] pastaj më thirri mua”.

Kurti gjatë intervistës për KTV-në ka thënë se policia anti-terror ka rrahur gjithë aktivistët e Vetëvendosjes që ishin të pranishëm në selinë e saj.

“Ne nuk mundim që në mes të rrugës ta prisnim policinë. Ata kanë filluar që të hyjnë nëpër të gjitha zyrat dhe kanë rrahur aktivistë të të dy gjinive dhe ua kanë drejtuar tytat e automatikëve në kokë dhe në gjokse. Ky është një lloj terrori që e kanë bërë atë ditë. Kanë futur aktivist edhe në tualet duke i rrahur. Erdhën tek unë, atëherë më kanë marrë dy ose tre policë, më kanë goditur në kokë dhe m’i lidhën duart, ka pasur shumë sprej, gaz lotsjellës, ka pasur shumë britma të shumë njerëzve të plagosur”, ka treguar Kurti momentet e arrestimit të tij.

“Ata na përgjojnë, ata kanë pritur që do të ketë diçka që do t’i përngjajë armës në mënyrë që të na vrasin. Është tipike për policin që ka shufër gome që të godas, por nuk është tipike që një polic që mban armë të të godas. Ata kanë pasur synim tjetër”, ka shtuar ai.

“Më dërguan në burgun e sigurisë së lartë për ta shfajësuar veten për ato që kanë bërë. Aty është izolimi shumë i madh. Gjashtë orë mund të shkosh në qelinë e përbashkët. Mandej ka bastisje të shpeshta. Për një javë na kanë braktisur katër herë. Burgu është i ri dhe i pastër. Është më i mirë se burgjet tjera. Këta politikanët thuajse e kanë bërë për vete atë burg”.

Kurti ka thënë se “është evidente se këta do të donin të qeverisnin pa opozitë. Nuk ka demokraci pa opozitë. Ne jemi dëshmia e demokracisë. Pa këtë opozitë Kosova bëhet regjim totalitar. Ne e kemi parë që qeveria Mustafa-Thaçi është një regjim, i cili në vend që ta mbrojë vendin nga Serbia, ia demonstron pushtetin opozitës”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu