Kush është Tradhtari i Kombit Musa Prushi …. ?

0
1142

* Ky tradhtar hedhe baltë ne Komandantin Legjendar Adem Jashari, Fehmi Ladrovci, Mehe Uken, Remzi Ademajn…
* Ky spiun thote se shqiptaret e kane vrare Fehmi Lladrivcin…!?
* Kalaboracionisti Musa Prushi,Demonstrata e vitit 1981, i quan DEMONSTRATA FAMEKEQE. Perkrah tradhtarin Azem Vellasi e fyen Ukshin Hotin
* Nderkaq, spiuni me damke, Musa Prushi, HAPTAZI PERKRAH TRADHARET E KOMBIT; SELIM BROSHEN,IBUSH KLLOKOQIN,NEZIR SHERIFIN…
* Langoi Serbian, Musa Prushi,shumicen e LPK-es, qe rane balleperballe kunder cetnikeve dhe mercenareve rus i quan,kuqlosha,lepurosha,fare e rusit..
* Ky zagar thote se nuk e njeh BASHKEPUNETORIN SERBIANE HYSEN PRUSHIN, qe shume nena ka lene me duar ne gji (lexo ne gogle), dhe jo rastesisht perkrahe Selimin, Ibushin… veglat serbe
* “Nuk eshte kriminel vetem ai qe kryen krime,por edhe ai qe behet bashkepjesmarres i tyre” (Imanuel Kant),Spiuni, Musa Prushi, mshifet pas rubrikes komente ne ZSH,sepse nuk guxon te dal ne pazar se e njeh rrethi…
* Keni kujdes se ky tinzar, ne Portale tjera del me lloje-lloje nofka dhe falsifikime qe lere qe nuk e beson kush,por tamam ne stilin serbian
* Çka thuhet te Komioteti “Mbrojtja Kombetare” e themeluar ne Shkoder…?
* Çka beri ne Francë, De Goli me tradhtaret…

Shkruan RESHAT BADALLAJ

Para tridhjete vjetesh kam filluar te shkruaj ne gazetë, radio…,natyrisht se gjate jetes me ka ra hise qe te polemizoje, me gazetar,politikan,lexues… Edhe pse kemi replikuar, gje qe eshte normale, me ca jemi miqe. Mirepo,kurre nuk me ka ra hise, qe te polemizoje me zagar te pushtueseve,sepse amaneti i toskes se vogel Avni RRustemi eshte:”TA GODASIM ASHPER TRADHTINË”. Nderkaq, dhendri im MEHË UKA, thoshte:”TRADHTARI DO VETEM PLUMBIN PAS KOKE, E JO NE BALLE,SEPSE ATA NUK TE DALIN BALLEPERBALLE”…
Une,pas nje pushimi afro dhjete vjecar,pas botimit te librit te katerte,bera nje pauze. Mirepo, me kerkesen e disa lexueseve,fillova te shkruaj,jo per te siguruar buken e gojes,sepse nuk te paguan kush,por vetem nga kureshtja. Buken e gojes e siguroje qe tetembdhjete vjete duke punuar ne dy firma, nderkaq qe shtate vite,jam si kryepunetor ne nje firme me renome boterore,jo evropiane,qe trembdhjete vjete,me punon gruaja, te dy djemte,Arberi dhe Bardhi eshte ushtare ne ushtrine Gjermane me rroge,deri sa u martua vajza Arbnora ne Amerike, te krasniqte,punonte si dentiste ne Hanover… Dua te them se shkruajm vetem nga deshira dhe per te plotesuar merakun e lexueseve qe kete e deshmojne letrat e tyre qe vijne ne adresen time.
Fillova te shkruaj ne shume gazeta dhe ne Portale te ndryshme. Natyrisht edhe ne Zemra Shqiptare.
Shih per kete, ne kete Portal, shkrova shkrimin me titull:” TRADHTARI I KOMBIT SHQIPTAR AZEM VLLASI DUHET T´I KERKOJE FALJE POPULLIT”, e Diel, 31 korrik 2011,06:59 pm. Ne kete shkrim, ne rubriken komente, ne te njejten date, ne oren 10:52 pm, del nje zagar serbian me emrin Musa Prushi, the shkarravit: Nuk eshte tradhtar Azem Vllasi, po jane LEPUROSHAT e tu qe tani jane ne pushtetin e Dardanise,per ta plaqkitur popullin e gjore, sikur te mos ndodhnin ato demonstratat famkeqe… Ju me demonstrata famkeqe, te cilat mburreni…

Natyrisht mburrem more biri i shkines se isha pjesmarres i drejtperdrejt, i denuar…Perse te mos perkrahen se kerkesar kryesore ishin:Duam Republike,Rrofte Republika e Kosoves, Jemi shqiptare e jo jugosllave, Trepca punon Beogradi nderton,Rrofte BASHKIMI KOMBETAR SHQIPTARE. Kurse ju bijte e kurves bete HATA;shperngulja e shqiptareve,vrasje masive,me burgosje,plackitje,atdhetaret iken ne Evrope e SHBA,pertej oqeaneve. Pra, ishte zullumi juaj,more bijte e rrospijeve…! Ti bashke me bashkepunetorin serb, HYSEN PRUSHI,alarmonit Beogradin,dhe perkrahet parine e Kosoves qe ishte ne duart e zhupaneve…

Ç´pandeh ti more zuzar shkau,kur perkrak tradhtaret:Azem Vellasi,MahMUT Bakalli,Agim Zatriqi,Rrahman Morina,Hajredin Hoxha,kur Ukshin Hoti,me 19 nentor 1981, ne Fakultetin Filozofik, tha: KOSOVA TE JETE REPUBLIKË. nga keta pati kercnime deri NANË DHE KETA LANGOJE THANE: SE KETU E KANE CERDHEN DEMONSTRATAT…
… ne Jugosllavi nuk ka ekzistuar denimi me vdekje… (origjinal)
Personalisht e kam thene disa here se jam i hapur ne kritike dhe se i pranoj me me te madhen kenaqesi. Por, kurre ne jeten time nuk kam pranuar te me ofendojne mua dhe kombin tim te shume vuajtur, e ne veqanti argatet e pushtuesit si ne kete rast spiuni i zhupaneve, MUSA PRUSHI.  Te ftoje publikisht te replikojm dhe te na vlersojn lexuesit e nderuar. Shkrimi nuk kishte fare te beje,as me pushtetare e as me parti,sepse nuk kemi qene babe e babgjysh ne parti, Gjergj Kastrioti, ka thene per ata qe i ndrronin fiset:”MOS U BENI SI ATA GRATE QE ULEN NE PREHERIN E CDO BURRI”. Kur e lexova kete mbiemer,menjehere me sualle verdalle ne koke dhe i bera pyetje vetes:Ku e kam degjaur kete mbiemer? Ah, po! Keta jane tradhtaret e Kombit dhe bashkepunetoret serbiane me ne zë. Kjo familje spiunesh jane te shperndar nga Qafa e Prushit- Morini, ne Gjakovë e rrethine. Per te provuar,klikova ne google. Fëp,doli emri i bashkepuntorit serbian me mish e me shpirt Hysen Prushi, qe mund ta lexoni ne te gjitha portalet shqipe. Per te gjetur me lehte kerkoni:UDBASHET KANE EMER E MBIEMER.
Ne kete shkrim une shkrova deklaraten e tij,por asgje me shume. Spiuni Musa Prushi,jo vetem qe e merre rolin e avokatit te Azem Vllasit,se avokat eshte vete dhe ne fund te fundit,por, ky spiun i sojit te Spiro Terbufit, sulmon lepuroshat…
Kulmin e tradhtise ky langua serbian e kap kur thote per Demonstrata e vitit 1981, DEMONSTRATA FAMKEQE. Merreni me mend,njollos nje populle te tere shqiptare ne te gjitha trojet,sepse nuk pati shqiptare qe nuk e perkrahu kete popull heroik. Po flas per ata shqiptare qe kane gjak shqiptari nder dej,jo per ata shqipfoles qe e kane gjakun uje dhe bije kurve te shkinave…
Demonstratat e vitit 1981, qe une kame qene pjesmarres me Hajredin Mujen, ishim student ne Prishtinë, qe caushi i milicise serbe, Muharrem Mehmeti, me dergoi ne doren e udbashit Zenel Celina, nderkaq, vellaun tim Mitatin e burgosen,ishim te bergosurit e pare ne kete rrethine per kete ngjarje. Keto Demonstrata, dridhen Beogradin. Trazuan milicine e ushtrin gjakatare cetniko-serbiane. Per here te pare,pas luftes,dolen gjaksoret nga kazermat dhe shkelen per toke me zinxhiret e tankeve burra,gra,femije… shqiptare ne Kosove. Ben kasaphane. Gjak ne rruge,gjak ne lokalet e UDB-es, gjak neper kthinat e burgjeve, kercenin nga katet e UDB-es per t´iu shpetuar vuajtjeve sepse vdekja ishte me embel. Familja Prushi,bente argatin e krimineleve serbian,duke i ra sakice prapa kurrizit popullit tone. Ishin te veshur me tirqi e koporan-veshje kombetare. Po e beje publik,nje lexues me merin XHEVDET THACI, me shkruan: Familja Prushi ne krye me Hysenin, shume nena kane lene me duar ne gji,ah shume nena kane pre ne BESË… Me besoni. ate dite, pasi i´a ndava punet punetoreve, shikoja planin. Shikoja vetem me sy dhe aspak i perqendruar,sepse me tingllonte ne vesh:AH, SHUME NENA KANE PRE NE BESË.
ËSHTË e teperte te shkruajm dhe t´ju mbajm derse per DEMONSTRAT E VITIT 1981; QE ISHIN NDARJET PERFUNDIMTARE NGA PUSHTETI GJAKATAR SERBIAN TE VOJVODEVE DHE ZHUPANEVE. ISHTE SHUPLAKA E PARE DHENE JUGOSLLAVISE TITISTE DHE TRADHTAREVE. Ndaj, shpresoje se çdo shqiptare e ka te qarte rolin e tyre….
Zagari serbian, MUSA PRUSHI,vehet ne mbrojtje edhe te ligjeve serbe, qe eshte e kopjuar pikeper pike nga Kushtetuta Ruse, thote… ne Jugosllavi nuk ka egezistuar denimi me vdekje…
A eshte e verete kjo?
Per te vertetuar vete Ju lexues te nderuar, luteni shume qe te lexoni dhe te binduni. Sepse, sic e dini” MINARJA NUK FUTET NE THESE” Pra, lexoni kete artikull. Ne kerkojme publikisht qe para jush te rrefehet: Perse Demonstrata e vitit 1981, sipas tij jane FAMEKEQE, ku ishte ne kohen e demonstratave, perse mbron kushtetuten serbo-ruse, ku thote: Se ne Jugosllavi nuk ka patur denim me vdekje… Sepse sipas 139 lidhur me 114 alineja 1, denimi shihej prej 10 vjet deri me vdekje…
Nderkaq, po ne kete Portal, me daten 8 gusht 2012, e Hene,07.00pm, shkrova artikullin me titull: NENES NUK I DOLI SHPIRTI PA E PARË DJALIN
I ZIU Musa Prushi, vjelle shume vrere kunder te gjithe atdhetareve, te burgosur te vrare neper burgje e ne fushen e nderit kunder kasapve cetnik, duke i quajtur kuqlosha e lepurosha. Ky spiun me damke,vjelle vrere edhe te artikulli im: Cka thane: Vllasi,Bakalli,Nimani,Sinan Hasani Pere Demonstratat e vitit 1981, qe deri tani kane mbrri deri ne afro 400 klikime. Une nje pergjigje i shkrova tradhtarit se ti more edepzes kur thua se LPK-istat, jane lepurosha.kuqlosha, fare e rusit… ofendoni Komandantin Legjendar, Adem Jashari,komandant Fehmi Lladrovcin, Mehe Uken, Remzi Ademajn-komandant “Petrit Kodren”, sepse te gjithe kane qene anetare te Levizjes Popullore te Kosoves.
..
A eshte e verete kjo ?
Luteni te lexoni vete dhe te binduni, pa nderhyrje sepse nga anet tona thuhet:”Neqoftese eshte ngrene pitja, tepsia eshte ne vend”
Ecim tutje me kete tradhtare te kombit.Tradhtari i kombit Musa Prushi, mundohet te fut perqarje ne Kombin tone. Perse ben e kete ? Paguehet me para te majme nga serbianet, qe per cdo mbremje i´a ngrehin veshin serbianet duke e pyetur se:çfare uje i ke dhane magarit mbrame…? Ky spiun i paguar shkarravit,duke me u drejtuar mua:… Pse nuk po shkruan se kush i vrau? Si p.sh. Fehmi e Xheve LLadrovcin
!
A eshte e verete kjo ?
Luteni shume qe te lexoni artikullin e RESHAT BADALLAJ:LPK-ja POLLI BURRAT ME TE FORTE TE KOMBIT SHQIPTAR, date,22kallnor2012,10:48
Nuk ka shqiptar qe merre fryme ne kete toke dhe mos kete degjuar per heroizmin e Fehmi e Xheve LLadrovcit, qe friken  tradhtarit  Musa Prushit, por edhe shkinave serbiane i´a kishte futur friken ne bark te Nanes. Fehmi trimi e Xheve trimeresha, ishin te vetmit qe emituan AZEM E SHOTË GALICEN…
Heroi Fehmi Lladrovci ishte i burgosur politik, qe me te drejte Simboli i Restences Shqiptare, Adem Demaci, thote: NUK E KUJTOJ DRENICEN PA FEHMI LLADROVCIN. Langoi serbian, Musa Prushi, per te burgosurit politik i quan kuqlosha,fere e rusit, lepurosha, shkrova me larte se ke e ofendon ky qen. Dihet boterisht se KAPEDANI FEHMI LLADROVCI u vra ne Drenicë, me 22 shtator 1998. Shih per kete spiuni Musa Prushi,i paguar serbiane jo rastesisht reagon ne te njeten date, me 22 kallnor…
Zagari serbian, Musa Prushi, per cfare arsye njollos KAPEDANIN dhe heroizmin e Heroit, qe tashme jane shkruar shume libra. Dhe pyet perse nuk po shkruan kush i vrau? Duke aluduar ne shqiptaret.
Çka tha Komandanti Legjendar ADEM JASHARI per Fehmi Lladrovcin:”VEÇ VDEKJA ME NDANE NGA FEHMI LLADROVCI”, Drenicë,prill 1997
“VDEKJA PER LIRINE E KOSOVES DO TE ISHTE FATI ME I MADH JETESOR” Fehmi LLadrovci,prill 1998, Drenicë
“ZERI I POPULLIT TE KOSOVES QE KERKON LIRI,ESHTE ME I FORTE SE KRISMA E GJITHE TOPAVE TE SERBISE TE ZBRAZUR SE BASHKU” XHEVË KRASNIQI-LLADROVCI,nentor 1989,Drenicë
Qeni serbian, Musa Prushi, duhet te jap pergjgje poblike,familjes Lladrovci,popullit dhe Shtabit te Pergjithshem te Ushtise Çlirimtare te Kosoves, se cka di per vrasjen e Kapedanit,perse pyet keshtu,ne ke dyshon se eshte vrare,perse njollose dhe hedh balte ne heroizmin e pashoq, sa paguet….!? Do te jep pergjigje se s´benë. Eshte mire qe te arrestohet dhe te kapet per germazi ky derr dhe te tregoj nje nga nje, te bemat e tradhtareve…
Nuk ndalet me kaq spiuni me damke MUSA PRUSHI. Ky qen serbian,pra Musa Prushi, me ne fund haptazi pranon vet se eshte ne anen e tradhareve te kombit dhe kunder kombit shqiptare

A eshte kjo e vertet apo shpifje ?
Pra lexues te nderuar, luteni shume qe Ju vet te vertetoni se kjo a eshte e verete,apo genjeshter,apo shpifje… Ju duhet te kerkoni shkrimin ne ZSH, te autorit, Nafi Çegrani me titull:Kush ishin “Kobra”, “Hilton”,”Bistrica”, “Karadaku”? E Diel,22-01-20121,11:13 pm
Tradhari dhe spiuni me damke, Musa Prushi,shkarravit… ne Kosove, me kohe enciklopedit e gjalla qe ishin si Selim Broshen, Ibush Kllokoqin.Nezir Sherifin etj (origjinal)Dhe veni re thote se nuk e njeh bashkepunetorin serb, Hysen Prushi dhe  i njeh Selim Broshen,Ibush Kllokoqin…
Kush ishin Selim Brosha,Kllokoqi,Sherifi… ? Keta kane qene UDB-ashte me me fame jugosllave kunder Kombit shqiptar. Vet serbet e pranojne se ku nuk kane deportuar me dhune e vrasje kunder shqiptareve me krenari kemi Selim Broshen,Ibush Kllokoqin… Keta kriminel kunder shqiptareve kane perdorur dhunene mesjetare qe nuk i ka perdorur as Pol Poti. I kane detyruar burrat shqiptar qe t´i nxjerrin organet gjenitale ne tavolline dhe i kane rrahur deri ne vdekje, keta kriminel kane dhunuar femra shqiptare duke i´u kercnuar se shkopin e gomes, per t´ia futut ne vaginë…
Eshte e teperte te shkruhet veprimtaria tradhare e ketyre argateve serbiane dhe keta i perkrah ky langua serbiane. Kjo eshte fytyra e vertete e tradharit te kombit dhe spiunit me damke Musa Prushi.
Ky spiun i deshmuar dhe pa pishman i Kombit shqiptare, duhet te arrestohet ne Kosove, te kapet per gabzheri dhe te jep pergjigje, per cka kjo urrejtje kunder shqiptareve,per ke e bene kete sherbim,perse thote se ka qene ne shkolle ne anamorave, ku ka vepruar Krimineli serbiane Selim Brosha, per cka kriminelet dhe tradhtaret i Kombit shqiptare i quan ENCIKLOPEDI. A e kupton fjalen se cka do te thote enciklopedi,a e kupton fjalen; tradhtar,spiun…
Sa per dijeni,per ata qe nuk merren me ceshtjen e kombit, Selim Broshen dhe Ibush Kllokoqin,kriminelet me fame cetniko-serbiane i kane vrare si tradhtare dhe spiune te kombit, qe vetem qente po iá pshurrin varrin me lezet, qe akoma publikisht i vajton spiuni me damke Musa PRUSHI. Varrimi i ketyre krimineleve ka qene per faqe te zeze,pjesemarres si kur e gjuan nje lope. Keshtu eshte kur te vret populli i yt e te vajton populli i huaj.
Musa Prushi,spiuni, qe tashme vete publikisht dili ne anen e tyre, mos te harrojne se kane ngren grurin e misrin e tokes se Kosoves Dardane e haram e paqit, e keni thithe tamlin e krahrorit te nenave shqiptare, e haram e pacit…
Pra, tradhtaret dhe spiunet nuk priten me lule, por duhet goditur ashper tradhtine Avni Rustemi dhe Tradhtari plumbin pas koke, thoshte Mehe Uka. Me urdher te Dë Golit, Franca, pas luftes se dyte boterore,me gjyq e pa gjyq ekzekutoi hiq me pak se 20.000 francez,bashkepunetor te nazisteve.
Nderkaq, KOMITETI “MBROJTJA KOMBETARE E KOSOVES” i themeluar me 1 maj 1918 me seli ne SHKODER, ne programin e tij ne piken e VI-te thuhej: Nje tradhtar qe kundershton luften krahas me armikun ose vec asht kunder qellimit shqiptar ka per tu vra pa gjygj e pa afat e kush do qe te jete.
Cila ishte shkarravina e spiunit Musa Prushi, ku fshihet ky, ku deperton…?
Kisha lexuar nje gazetar amerikan qe thoshte: Kur te beni polemike, gjithmone ruane nje plumb per derrin… Ne pamundesi te beje polemike lidhur me temen, perdorte termat,kuqloshat,lepuroshat… shpifjet si luteni qe me vemendje te lexoni se si ne menyre serbiane e primitive dhe qesharake… isha ne vorrim ne Has pyeta e njeh RESHAT BADALLAJN. Po me tha po. E kane burgos sepse ka bertitur Rrnofte Enver Hoxha… e  llojelloje rrena, i ndersente dhe dilte me lloje lloje nofka Osman Zhuri,Xhuri, Bali Katravella, kinse une po i kerkoje falje Osman Xurit, Dujaka, qe nuk ka mbiemer ne Zhur etj.etj Dhe une qellimisht i jepja kripe po jo edhe uje dhe vraponte spiuni me damke Musa Prushi, pas ujit se ishte i etur. Kur botava shkrimin
me titull: Tradhtaret e Kombit ne zonen kufitare. Langoi serbiane Musa Prushi, mbeti i pagoje. Sepse ishin faksimilet me shkrim e me vule.Te shtypit serb, Tanjugut, udbasheve tradhtareve se kush ishim ne. Cka thonin te tjeret per ne. Cka tonin serbet, nuk eshte pak qe edhe kryetari Jugosllavise Borisav Joviqi, per arrestimin tim, e degoroi caushin e milicis dhe tradhtarin e kombit,Rustem Ramosajn me medaljen per Trimeri…
Musa Prushi, spiuni me damke,mshifet pas gardhit, te ZSH, te rubrika komente aty mund ta gjeni. Ku nuk mund te deperton: Ne shqiperiapress,ne radiokosovaelire,ne kosovalbaner,ne tribunashqiptare,ne mitrovicali;gazeten epokaere… pra aty ku kerkohet adresa e sakte, sepse e njohin surratin dhe te bemat e kesaj familje, i hoqi te thenat edhe ne f.book, dicka ne maqedonishte. Athua perse i beri keto? POPULLI NUK HARRON!
Dhe pasi ta lexoni Musa Prushin,spinin me damke, qe perkrah hapazi kriminelet me fame jugosllave,antishqiptare, thote se ka gjak shqiptari, qe sipas tij,deshiron te merre me veti edhe nje ne berllogun e kombit, kinse i paska thene nje kryredaktor qe njeriu qe perkrah kriminelet serbian,perkrah kete tradhtar. Nuk e besoj qe te kete ne kete bote,kokekrisur kunder kombit te vete perpos tradhtareve te paguar…
Dhe krejt ne fund, vetem nje thenje vlene per tradharet e kombit: MERRNI THASËT ME VETI PER T´I MBLEDHUR ESHTRAT


Me respekt, RESHAT BADALLAJ

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu