Kush ishte Fadil Syleviqi: Dëshmitar i Gjykatës Speciale

0
1486

Gjendet i vdekur pranë liqenit të Badovcit ish-zyrtari i Policisë së Kosovës, Fadil Syleviqi.

Syleviqi ka qenë pjesëtar i Policisë së Kosovës, ndërsa emri i tij është i njohur per kindapimin dhe zhdukjen e Doktorrit, Hafir Shala, ne fillim te Luftes se Ushtris Çlirimtare të Kosoves.

Syleviqi ishte i angazhua ne Sigurimin e Shtetit te Serbis, MUP-in Serb ne ndjekje te Grupeve te Armatosura Shqiptare dhe Pjestarve te Ushtris Çlirimtare të Kosoves, pas vitit 1993-199.

Fadil Syleviqi, se si akoma nuk dihet por u rane ne gjurme Grupit te Drenices dhe ati te Llapit dhe i ndoqi kemba kembes, Grupi i Drenices u arrestuan dhe ai i Llapit, perfundoi me Vrasjen e Zahir Pajazitit, Hakif Zejnullahut dhe Edmond Hoxhes!

Me fillimin e Luftes se Kosoves, Fadil Syleviqi, bene hapin tjeter kunder Ushtris Çlirimtare të Kosoves, me 10 Prill, 1998, ne Fushekosove, e kindapon Doktorr, Hafir Shalen dhe qe nga ajo dite, nuk dihet asgje per fatin e Doktorrit.

Mars 2002, Fadil Syleviqi, ne rrugen afer Spitalit te Prishtines, arreston Agim Makollin, ish i Burgosur i Grupit te Llapit dhe e dergon ne dreitim te Germis dhe e egzekuton, rastin e paraqet ne Polici, gjoja dikush i ka gjujtuar per ti vare dhe ne vend ka mbetur i vrare Agim Makolli.

Kujtojmë se Syleviqi është thirrur si dëshmitar nga Gjykata Speciale në Hagë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu