LAJMI I FUNDIT: Kosovarët më të paditurit në botë (Dokument)

0
999

shkollat-ne-kosove

Qytetarët e Kosovës lexojnë më së paku në botë. Ata thuajse nuk dinë asgjë për shkencën dhe janë matematicient të dobët.

Prapa tyre janë vetëm algjerianët dhe banorët e Republikës Dominikane. Ata janë më keq në ranglistën botërore të Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik PISA.

Në radhitja e vendeve sipas performancës në shkencë sa i përket njohurive të nxënësve të moshës 15 vjeç Kosova del të jetë në fund të listës.

Ndërkaq Singapori është shteti me arritjen më të madhe në shkencë të nxënësve të kësaj moshe.

kosova-edukim

kosova-testet-e-shkolles

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu