Letër e hapur dy Akadamive Shtetërore

0
795

Të përgatitet projekti për Bashkim Kombëtar

Dasma e madhe në Vlorë po afrohet për të festuar e kremtuar 100 vjetorin e Shpalljes së Pavarsisë së Shtetit Shqiptar. 500 vjet robëri, 500 vjet me pushtues. Gjithmonë populli shqiptarë në luftë për liri. Populli ishte ne luftë zinxhirore kunder Osmaneve e Derguteve,helenëve,zhabareve italianë,hitlerianeve e krajlve çetniko-serbianë.

Kombi ynë disa herë erdhi ne terexhen e vdekjes te jetë apo të mos jetë.Por kurrë nuk pushoi së luftuari per trojet e veta, që nga Gjergj Kastrioti, Ismail Qemali e deri te Adem Jashari. Populli ynë kurrë nuk u nenshtrua e poshtrua (vetem njëherë shumë shkurt ne kohen e titistit, Ibrahim Rugova),por, gjithmonë me laps në dorë e mamzerre në shpatulla,qendroi ne ballë te furtunave me hasmit. Shumë pushtues lanë mjekrat neper shkembijt e thepisura te bjeshkeve të ARBËRIT. Shumë trupa u benë mercinë per korba neper kërma…

Per ARBËRIT BININ KEMBANAT E MORTIT. Degjonin edhe frymarrjen dhe te rrahurit e zemrës edhe kur flinin atdhetaret qe kishin nisur vallen e lirisë. Tradhtarë e pushtues bashkë I BININ SAKICË SHQIPTAREVE PRAPA KURRIZIT. I BENË SAKAT DUKE I´A SHKURTUAR GJYMTYRET ME HANXHAR.

KESAJ KASPHANE I NDIHMOI EDHE EVROPA RROSPI, duke na coptuar ne pesë pjese,duke u berë kombi me i coptuar ne planet. Ne konferencat e kesaj Evrope kurvë; ne Londer,Versajë… me gersher hartash na ndan padrejtsisht duke i bere pazaret ne demin tonë. Pra, behej hallakam. Trojet e shqipeve u ben beter, duke i lenë gjymtyret në Greqi,Serbi,Maqedoni dhe ne Mal te Zi. Ky coptim behej sipas planit te akademikeve,shqiptareurrejtes: Ilia Garashaninit,Jovan Cvejiqit, Ivo Andriqit,Milan Komneniqit,Dobrica Qosiqit, që gatuhej ne kuzhinat e Beogradit,ne rrugen “Francuska nr.7”,krejt me qellim te zhberjes te kombit dhe gjuhes shqipe.

Zullumi kunder kombit tone nuk ndalej nga lakmiqaret. Ishin betuar qe ne kokat shqiptare ta leshojn kosen e vdekjes.Por ARBËRIR rrojten dhe mbeten Zot shtepie ne tokat e veta. Ndonese, me shume jane jashte kulmit te saj…

Ndaj, eshtë koha që DY AKADEMIT SHTETËRORE, E SHQIPERISË DHE AJO E KOSOVES, PER DASMEN E MADHE TE PERGATISIN PROJEKTIN MADHOR, PER BASHKIMIN KOMBETAR. Qe njeherë e pergjithmonë, Shqiperise, t´i kthehen tokat e gllabruara,nga pushtuesit sllavojugor qe ju morren hajnisht.

Ne fund te fundit, per kete kerkesë nuk do te behej hataja. Serbianet nje Serbi te madhe e kerkuan hiq me pak se 50 vjet. Kerkesa e jone eshtgë e drejt dhe e patjetersueshme…

Tashmë dasma e madhe eshtë nisur. Vlora eshtë e zoja e shtepisë qe do te na shtrojë sofren e bashkuar dhe do te na beje KONAK. Krushqit janë grishur nga te gjitha trojet e Arberit e deri ne Ameriken e larget. Edhe tupanat e zyrllet jane gati per te nisur vallen e lirisë me valltare nga: Laberia,Çameria,Kosova, Tetova,Plava,Gucia,Presheva,Bostoni…

Atehere do te pushojn dhembjet e trupit te sakatosur,kur te bashkohen gjymtyret me nje trup te shendosh. Pra,Vlora me rastin e 100 vjetorit, e pret NUSËN E BUKUR-BASHKIMIN KOMBETAR.

Ne nga KOSOVA, ne dasmen e madhe e kemi zgjedhur BAJRAKTARIN QE DO TE NA PRI PER NE VLONË, ADEM (ADEM) JASHARI E QUAJN. Ky do ta shterngoj FLAMURIN KUQEZI, me pllembet ndonese shtalb. Po Ju te NËNËS SE KRAHRORIT,ILIRIDES,ÇAMERISË, LUGINES E TE MALSISE… kë e keni zgjedhur…?

Pra,puna ka mbetur te Akademiket. Buka e Muzeqesë dhe kripa e Ulqinit jane gati…

Akademik mos rrini duarkryq…!

 

Nga RESHAT BADALLAJ

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu