LVV-ja kërkon lirimin e aktivistit Veron Hasani

0
814

Lëvizja Vetëvendosje kërkon lirimin e aktivistit të vet, Veron Hasani, i cili u shoqërua në stacion policor pasi që e quajti “hajn” presidentin e Kosovës gjatë kohës sa ky i fundit ishte duke mbajtur konferencë para Kuvendit.

Përmes një komunikate, LVV-ja u ka bërë thirrje organizatave që të monitorojnë të drejtat njerëzore, pasi sipas tyre aktivistit iu mohua liria e shprehjes.

“Lëvizja Vetëvendosje aktivistët dhe asnjë qytetar nuk ua ka frikën shkelmave të fundit të Pronto-Presidentit që ka humbur toruan. Ne kërkojmë lirimin e menjëhershëm të Veronit, si dhe kërkojmë nga organet e rendit arrestimin e këtyre personave të cilët godasin qytetarët vetëm pse flasin lirshëm në sheshet e Republikës”, thuhet në reagim, transmeton “Zeri.info”.

“Ftojmë edhe organizatat që merren me monitorimin e të drejtave njerëzore e politike, me demokracinë e lirinë e fjalës, të reagojnë kundër kësaj arrogance diktatoriale që po tenton të imponohet nga ana e Thaçit në Kosovë”, thuhet në këtë reagim të LVV-së.

Sipas tyre, presidenti Thaçi nuk e njeh lirinë e fjalës. “Arroganca e pushtetit nuk ka të ndalur e në derë po troket diktatura. Truprojat e presidentit përçarës kanë goditur dhe e kanë rrahur deri në gjakosje aktivistin Veron Hasani vetëm pse ky i fundit ka guxuar të ngrejë zërin gjatë kohës kur Hashim Thaçi po mbante konferencë për media në shesh. Aktivisti Veron Hasani ka thirrur “o hajn!”, duke besuar se në Kosovë ende funksionon demokracia dhe liria e fjalës. Por kështu nuk mendon Thaçi dhe truprojat e tij”, thuhet në komunikatë. “Nga pamjet e videos bashkangjitur, xhiruar nga mediat, shihet qartë sjellja çnjerëzore dhe brutale e këtyre truprojave ndaj një qytetari që nuk ka bërë asgjë, përveçse ka folur. Me të mbaruar punë me qytetarin, truprojat i janë kthyer gazetarit, i cili po ashtu është sulmuar që t’i merret videoja. Mbulimi i gjurmëve, karakteristikë e bashkëpunëtorëve të këtij presidenti. Një regjim që nuk e duron të vërtetën, kritikën, dhe drejtësinë mund të sillet vetëm në këtë mënyrë”, përfundon komunikata. /Zëri

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu