Maqedonia ‘mund të shpërthejë’

0
842

Gru muti

Qeveria e Gruevskit po e çon Maqedonisë drejt katastrofës dhe propozon një plan që do të parandalojë vendin ballkanik ka shpërthimi. Kështu shprehet i dërguari i BE-së në Maqedoni, i cili beson se dialogu mes mazhorancës dhe opozitës është vështirë të arrihet.

Pas shpërthimi të skandalit të përgjimeve, shihet si e gati e pamundur që arrihet dialog, pasi palët janë mosbesuese ndaj njëra-tjetrës.

BE duhet të përfshihet në procesin e dialogut edhe pse zgjidha nuk do të jetë e lehtë.

Duke iu referuar konfliktit etnik mes Ushtrisë Kombëtare të Çlirimit të shqiptarëve dhe Forcave të Sigurisë së Maqedonisë, që u ndal nga Perëndimorët me marrëveshjen e Ohrit në vitit 2001, i dërguari i BE-së paralajmëron se e njëjta situatë e rrezikshme mund të shpërtheje sërish.

Zyrtarët thonë se këtë herë Komisioni Evropian pritet të mos propozojë nisjen e negociatave për anëtarësimin e vendit në BE, siç ka propozuar në dy progres raportet e fundit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu