Maqedonia para marrëveshjes për Qeveri Teknike?

0
973

Brukseli

Në Bruksel, për më shumë se 4 orë vazhdojnë bisedimet mes liderëve të 4 partive më të madha politike të Maqedonisë. Në ndërmjetësimin e komisionarit Johanes Han, ndihmojnë edhe bashkëpunëtorja e parë re tij, Federika Mogerini, Alen Leroa, dhe ambasadori amerikan në Shkup, Xhes Bejli.

Pas marrëveshjes së arritur në Shkup, për zgjedhje të mundshme në prill të 2016-ës, tema kryesore e sotme në Bruksel është struktura e qeverisë, që do të përgatisë dhe të zbatojë zgjedhjet. Jo Zyrtarisht, kompromisi kërkohet në të ashtuquajturën “zgjedhje me faza”, e cila nënkupton se opozita, tani do të merrte disa nga postet kyçe ministrore të qeverisë, si p.sh, atë të brendshme dhe financave, ndërsa Gruevski, të lërë postin e kryeministrit më vonë, në periudhën nga 5 deri në 3 muaj përpara mbajtjes së zgjedhjeve.

Siç bëjnë të ditura mediat nga Shkupi diplomatët e lartë në Bruksel kanë vendosur që palët në bisedime të mos i lëshojnë për të udhëtuar për Shkup pa u arritur një marrëveshje përfundimtare.

Në Bruksel jane dhe dy Lidret e Partive Shqiptare, Ali Ahmeti BDI- dhe Menduh Thaqi PDSH-, por nga mediat dhe diplomatet nderkombtarë duket se jan fare te parendesishem dhe figuroin vetem sa per sy dhe faqe për tua bere qefin Shqiptarve se jeni të perfaqsuar në keto bisedime.

Si Ali Ahmeti ashtu dhe Menduh Thaqi kan nevoi te madhe për takime të tilla me nderkombtaret që të përmisoin imazhin e tyre para faktorit shqiptarë sepse pas luftimeve të Kumanovës me 9 dhe 10 Maj, reputacioni i tyre poltike esht rrenuar tej mase.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu