Mediat serbe: Agim Çeku ndër të akuzuarit e parë të Gjykatës Speciale

0
747

Agim Ceku

Para Gjykatës Speciale në Kosovë do të dalë ish komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agim Çekun, shkruajnë medait beogradase.

Duke u mbështetur në burime anonime, mediat serbe thonë se Çeku do të jetë vetëm njëri nga një numër i madh i Shqipareve të cilët do të dalin para kësaj gjykate, për vrasjet e supozuara të civilëve serbë dhe Koloboratorve shqiptarë, për te cilat mediat serbe thon se Shqiptaret i torturuan dhe masakruan.

Agim Çeku, i cili ishte edhe kryeministër i Kosovës, akuzohet se është përgjegjës për vrasjen e më shumë se 500 civilëve Serb në Kosovë.

Kujtojmë se për themelimin e kësaj gjykate nevojiten 2/3 e votave të deputetëve shqiptarë në Kuvendin e Kosovës, por edhe aq nga deputetët e pakicave.

PDK-ja dhe LDK-ja, Parti keto në Koalicion, jane zotuar ta votoin ligjin për kete Gjykate e cila do të denoi vetem Shqiptare dhe asnje Serb edhe pse ata jetoin akoma në Kosovë dhe ka mjaft fakte për pjesmarrjen e tyre në masakrat e Shqiptarve gjat luftës 1998 – 1999.

Simbas Informatave që posedon Gazeta, Gjykata Speciale do gris akpadi për 270 veta në Kosovës, të dyshuar për krime Lufte 1998 – 1999

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu