Megjithatë, Rama pritet me flamuj kombëtarë në Preshevë (Foto)

0
645

Presheva ne pritje

 

( E Plotsuar ) Rama në Preshevë: Do të mbrojmë interesat e motrave dhe vëllezërve tanë në këto troje

Kryeministri Edi Rama mbërriti në qytetin e Presheves. Para ndërteses së Bashkisë dhe Pallatit të Kulturës, ku po  mbahet edhe takimi i Kryeministrit me të zgjedhurit lokale me mijëra banorë të qyteteve shqiptarë në Luginën e Preshevës u grumbulluan me flamujt kombëtar kuqezi.

“Jam i ndergjegjshem per situaten, sakrificat dhe varferine. Do mbrojme interesat e vellezerve dhe motrave tona ne keto troje. Barren e ndjej tani me shume pas ketij nderimi. Tani ndjehem nje nga qytetaret e ketyre territoreve”, u shpreh Rama në takimin që po zhvillohet në Pallatin e Kulturës.

Nderkohe qe jashte ne shesh degjohet muzike dhe njerezit me flamuj ne duart festojne, policia dhe xhandarmaria serbe ka krijuar disa rrathe sigurie. E gjithe Lugina është e rrethuar nga forca te shumta te policise dhe rruget e sheshet e Presheves kontrollohen nga forcat e rendit.

( E plotësuar) Edhe pse në mëngjes u raportua nga mediat serbe se Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë vizitës në Preshevë do të pritet pa flamuj kombëtarë, Kuq e Zi, pasi që ato u larguan sot nga xhandarmeria serbe, pamjet e fundit tregojnë se shqiptaret atje po vazhdojnë të mbajnë në duar flamurin Shqiptarë.

Kryeministri Rama pritet në çdo çast të mbërrijë në Preshevë, nga ku po pritet nga një numër i madh i qytetareve shqiptarë, të cilët në duar mbajnë flamurin kombëtarë dhe po vallëzojnë me tupanë e surle.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama gjatë ditë së dytë të qëndrimit për vizitë në Serbi do të shpallet “Qytetar Nderi” i Preshevës.

Ndryshe, mediet serbe në mëngjes kanë raportuar se flamujt kombëtarë Shqiptarë janë hequr sot në mëngjes nga shtyllat e rrugëve kryesore të Preshevës, pak orë para arritjes së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama.

Ndërkohë, agjencia serbe e lajmeve Tanjug, ka paralajmëruar se përveç në Preshevë, Rama do të qëndrojë për pak orë dhe në dy komunat tjera shqiptare, në Bujanoc dhe Medvegjë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu