Merr fund gjithçka: Shkenca thotë se jeta pas vdekjes është e pamundur

0
1276

Shkenca mund të na ketë shpëtuar me dhuratat nga medicina, me udhëtimet ajrore dhe internetit – por po ashtu ajo di të japë edhe lajme të këqija, përkthen Periskopi nga Independent.

Një shkencëtar mendon se duhet ta pranojmë që nuk ka jetë pas vdekjes dhe se duhet të vazhdojmë me jetën që bëjmë në tokë.

Sean Carroll, një kozmolog dhe profesor i fizikës në Institutin e Kalifornisë për Teknologji, ka thënë se në mënyrë që të kishte jetë pas vdekjes, ndërgjegjja do të duhej të ndahej krejtësisht nga trupi ynë fizik.

Por, ndërgjegjja është thellësisht e kompozuar nga një varg atomesh dhe elektronesh.

“Nuk ka asnjë mënyrë që ligjet e fizikes të lejojnë që informacioni i marrë në trurët tanë të vazhdojë të ekzistojë edhe pasi të vdesim.” – ka thënë ai.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu