Miq te nderuar, ja se çka flasin serbet dhe turqit ne arenen nderkombetare?

0
792

Ky postim vlen per ata shqiptare qe truri eshte duke ju shperlare pak nga pak!

Miroljub Jevtic ekspert per islamin, profesor i rregullt ne fakultetin e shkencave politike me kenaqesi shkruan se nuk ka – komb shqiptar.

”Nuk ka komb shqiptar, ekziston vetem nje etni shqiptare e cila flet shqip dhe e cila kurre s’eshte profiluar si komb.

Kombi shqiptar eshte i ndare ne tegela fetar dhe si i tille vetem fetarisht mendon”.

Me tutje profesori Jevtic na pershkruan keshtu: ” shqiptaret myslimane jane turq, shqiptaret katolike jane kroate dhe italiane, kurse shqiptaret ortodoks te jugut te Shqiprise, jane greker.

Ashtu edhe Lidhja e Prizrenit nuk eshte projekt kombetar shqiptare, por mbrojtje e islamit”.

Keshtu e perfundon ky profesor:

” Po e nenvizoj se islami nuk njeh kombesi. Nese vazhdon kjo shkalle e islamizmit, te gjithe shqiptaret do te shndrrohen ne arabe, sikur te gjithe ata qe jane shkuar ne Turqi qe u bene turq”.

Pike – nuk dua nje xhami nga ky i poshter Erdogan qe kerkon te ma nderroje historine e popullit tim.

Ne vitin 2008, ky pis gjate nje vizite zyrtare ne Tirane , kerkoj korigjimin e teksteve te historise shqiptare.

Disa dite me pare te njejten gje e kerkoi edhe ambasadori serb ne Tirane.

Per te mi ngrit nervat edhe me teper ngritet nje pis akademik nga Kercova me emrin Feti Mehdiu dhe e perkrah Erdoganin, ku ky e konsideron te padrejte krahasimin e Perandorise Osmane me pushtimin serb, ja cka thote ky i marre:

” Se sulltanati Osman ka qene i eger dhe i ashper ndaj shqiptareve eshte njejte sikur te thuash qe NATO ka qene agresor ndaj popullit te Kosoves”.

Ish kryeministri turk Ahmet Davodoglu ne librin e tij shkruan:

” Kriza ballkanike, ajo kosovare dhe boshnjake, pothuaj se u shndrrua ne operacion likuidimi te identitetit islam dhe osman”. Ne nje interviste tjeter thote: ” Turqia duhet ti rizbuloje rrenjet e veta, koha otomane ne ballkan ishte nje sukses i madh. Ajo duhet te kthehet perseri”.

Erdogan: Kosova dhe Shqiperia Muslimane Jane Turqi!

Erdogan: “Ne jemi NJE komb me nje flamur islam! Ne jemi dege te nje peme, kemi te njejtat rrenje. Jemi VELLEZER TE NJE BESIMI. Nuk ka ndarje TURK, SHQIPTAR, ARAB, KURD, PAKISTANEZ, PALESTINEZ, AFRIKAN…. Nuk ka dallim. Ne kemi te njejtim besim. Kufijte e zemres sone (myslymane) shtrihen nga deti Adriatik deri ne Murin e Madh kinez.” – Erdogan, Perurimi i Xhamise se Madhe, Tirane.

Erdogan: “Pushtim do te thote Meka. PUSHTIM do te thote Sulltan Saladin, DO TE THOTE QE TE VALEVITET FLAMURI I ISLAMIT NE JERUZALEM, Pushtim do te thote RUAJTJA E TRASHEGIMISE SE SULLTAN Fatih Mehmetit (“Mehmet PUSHTUESI”. Pushtim do te thote rimekembeja e Turqise (Rimkembja e Neo-Otomanizmit, nenvizimi yne). Ju jeni gjenerata qe do te pushtoj Damaskun dhe Jeruzalemin.” (Me 30 maj 2015, “Perkujtimi I 562-vjetorit te Pushtimit te Konstantinopojes (Stambollit)” Marre nga gazeta gjermane “Die Welt”.

Erdogan: “Nuk ka rëndësi se kush jeni SHQIPTAR, TURK, boshnjak apo rom, por jini të bashkuar me njëri-tjetrin. Podgorica, TIRANA, Sarajeva, Shkupi; ZEMRAT E TYRE DUHET TE RRAHIN NE ISLAM. Siç thoshte edhe Mehmet Akif Ersoj, nëse jemi të bashkuar as topi nuk na ndan.” (Prezë, 13 Maj 2015)

Davutoglu: “Po punojmë që në gjithë Ballkanin, dhe sidomos Maqedoni, Bosnje, KOSOVE dhe SHQIPERI, TE KETE NJE RILINDJE TE KULTURES SONE ISLAME OSMANE… SHQIPTARET MUSLIMANE, JANE MBETJE OSMANE…” Ministri i Jashtem, Ish Kryeminister dhe neo-otomanist turk, Kryetar i Partise Islamike të Turqisë Ahmet Davutoglu

Pra po e perfundoj me thenien e famshme te dramaturgut te madh gjakovarit Teki Dervishi se keto xhami te turkut ne tokat shqiptare jane vetem sa per te prodhuar turq te rinj.

Autori i shkrimit Ilir Canhasi

Shperndaje!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu