Mustafën e shpëton koalicioni me PDK-në

0
703

LDK-ja

Lideri i LDK-së, si kryeparlamentar u shpall jokushtetuese. Plasaritjet e fundit që po ndodhin në kuadër të koalicionit paszgjedhor, LAN, heqja dorë e Isa Mustafës nga pozita e kryetarit të Kuvendit dhe pozicionimi i tij për rishikim të marrëveshjes paszgjedhore, për të lëvizur drejt kërkesës për marrje të pozitës së kryeministrit, sipas njohësve të legjislacionit, është shpëtimi i vetëm për të nga vendimi penalizues i Gjykatës Kushtetuese, i shqiptuar me rastin e zgjedhjes kundërkushtetuese për kryetar të Kuvendit të Republikës në seancën e 17 korrikut.

Rishikimi i marrëveshjes për krijimin e institucioneve të reja, duke hyrë në koalicion me PDK-në që ka fituar zgjedhjet, sipas analistëve është rruga e vetme që i ka mbetur mbijetesës politike të Mustafës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu