Në Shtator u vranë këta Burra

0
1130

*Ishin betuar qe te gjalle te mos biene ne dore te cetnikeve*Nje ushtri me kriminel serbiane,me granatimie e  hangjar ju turren ketyre burrave*I tere populli ishte me ta, veqese nje grusht tradhtaresh te sojit te “Bali Katravelles” dhe langojve tjere serbiane,tamam si zagari Hysen Prushi dhe atyre aty rrotull benin gosti me def e me violine.


Kushtrimit te kryekomandantit legjendar te Kombit Shqiptar, ADEM JASHARIT, i´u pergjigjen edhe burrat e Verrinit. Ata formuan Shtabin e Ushtrise ÇLIRIMTARE TE Kosoves, ne fshatin e thelle malor, JESHKOVË. Sic dihet, komanden i´a besuan burrit te Zhurit, Remzi Ademaj, qe ne historine shqiptare futet si komandant “PETRIT KODRA”. Remziu, ka qene i burgosur politike shume vjecar qe ka vuajtur ne kazamatet me te tmerrshme te Serbosllavise. Me nje dhome kane qene me simbolin e rezistences shqiptare, Adem Demacin. Poashtu, ishte krahu i djathe i patriotit Jusuf Gervalla. Me gjersisht mund te lexoni Kush ishte dhe si u vra Remzi Ademaj…Beogradi ishte plotesisht ne dijeni, (nga zagaret e sojit te “Bali Katravelles” dhe klyshit tjeter Musa Prushit, qe sot te burgusurit si marksista,leninista,enverista…) , i´a mesyne fshatrave te Verrinit si bisha te egersuara.Me 1 shtator 1998, ne ora pese konvoi ushtarako-policor me 50 automjete te motorizuara nisen per ne keto fshatra. Granatimet kane filluar ne oren 7.45 minuta. Forcat e Ushtrise Clrimtare te Kosoves te udhehequra ne njerin krah nga Xhevat Berisha dhe ne krahun tjeter nga Selajdin Berisha, qendruan denjsisht duke mos u lene mundesine hordhive cetniko-serbe te deportojne ne zonen e lire te UCK-es ne Verri.Selajdin Berisha, i njohur si Sala-pelivani i Lezit,u doli ne prit forcave militare e paramilitare dhe mercenareve ruse qe beri kedi ne ta duke lene shume te vrare si qente ne perrojet e Verrit. Ishin betuar se do te marrin hakun e komandantit qe u vra dy jave me pare.Zhvillohej lufte pabarabarte.Granatime nga te gjitha anet,qe villnin topa e tanke te ushtrise gjakatare serbe. Mercenaret ruse me hangjar e me sakice,si llave ujqish i´u turren. Selajdin, Xhevati me shoke ishin betuar se kurr nuk do te biene te gjalle ne doren e kriminelve te bijve te shkines. Luftonin tamam si dikur Cercizi,Mici,Sefe Kosharja.Oso Kuka..Nuk u derzuan dhe pse me megafon luteshin te dorzohen. Sala, ju tha:”Nuk dorzohen nipat e Gjergjit e luftaret e legjendes ADEM JASHARIT. Nisi lufta burra! Derdhej bresher plumbash e granata ne kokat e tyre…Dhe ne shtator u vrane keta burra:Xhevat Ahmet Berisha,themelues i Shtabit,ra me 1 shtator,ne fshatin Lez pas vetes la bashkshorten Manije me femijet:Besiren,Hasijen,Beharin dhe Dardanin, Selajdin Halil Berisha,komandant i policise.Ra me 1 shtator, ne fshatin Lez,pas vetes la bashkshorten Refkijen dhe dy femije Shefkijen dhe djalin Sehatin,Agim Avdi Shala,ra me 3 shtator 1998,punonte ne Itali,i pamartuar,Fatmir Fahri Berisha,ra me 1 shtator ne Jeshkove. Pas vetes la bashkshorten Naiden dhe tre djem:Fisnikun,Besnikun dhe Besartin,Besim Ryshen Shala,ra me 3 shtator 1998, ne Jeshkove.La ne jete bashkshorten Kadimen dhe Valonin dhe Esmiren. Bekim Mahmut Berisha,ra me 1 shator ne Lez, i pamartuar,Nehat Safet Berisha,ra me 1 shtator, ne Lez,pas vetes la bashkeshorten Gjylshahe dhe femijet:Gezimin,Esmeren dhe Fatmiren, Hasim Sahit Berisha,ra me 1 shtator ne Lez,pas vetes la bashkshorten Kumrije me femijet:Hatimin,Nesiben,Sahitin dhe Besmiren,Ibrahim Mursel Osmani,ra me 1 shtator ne Lez,i pamartuar,Alajdin Mahmut Berisha,ra me 1 shtator ne Lez. Pas vetes la bashkeshorten Ylmijen me femijet;Kujtesen,Shkendijen dhe Drenushen, Shefqet Murtezan Berisha,ra me 1 shtaor ne fshatin Lez.Pas vetes la bashkshorten Syne dhe femijet:Afretin,Hamdiun,Ajniun dhe Lulzimin, Avdi Fazli Shala, ra me 3 shtator ne Jeshkove.KY BURRE RA NE LUFTE DUKE KENDUAR KENGEN E SEFE KOSHARES. Pas vetes la te shoqen dhe femijet;Fidanin,Arbenin dhe Hajriun. Dy dite me pare vritet djali Agimi dhe nuk e kishte len te shoqen qe derdhe asnje pike lot,sepse nuk qahen burrat,keshtu kishte thene heroi i radhes. Milaim Xhemali Thaci,ra ne Lez, me 1 shtator,ishte i martuar dhe i ndare nga e shoqja. Refki Gani Shala, ra ne Lez me 1 shtator 1998,la ne jete bashkshorten dhe tre djem e tri vajza. Arsim Ramadan Poniku,ra me 2 shtator ne lagjen “Tusus”, i pamartuar. Xhemil Krasniqi, ra me 2 shtator ne Hoce,pas vetes la kater djem e dy vajza. Astret Syle Poniku,ra me dy shtator,pas vets la gruan Dashurien dy djem dhe dy vajza:Armendin, Mentorin,Selveten dhe Dhuraten. Tamil Beqir Shala, ra ne Kushnin me shtator 1998. Hasim Jashar Maliqaj ra me 3 shtator, ne Lybeqeve-Malesi e Verrinit. Nesim Esat Krasniqi,ra me 2 shtator ne Malesi te Verrinit.Izair Mustafe Berisha,ra ne Lez me 1 shtator 1998.Asllan Emerllah Berisha,ra ne Lez, me 1 shator 1998. Bajram Murat Thaci,ra me 2 shtator ne Malesi te Verrinit…Sot ne ne saje te trimerise se tyre e gezojm kete liri.Mirepo,domosdoshmerisht,duhet theksuar se,ketyre diteve,disa gjakprishur,langoje te Serbise i quajne enverista,leninista,marksista… si soji i nje zagari me nofken “Bali Ktravella” dhe nje klysh tjeter, vjellin vrere kunder te burgosureve politik si Musa Prushi, qe do ti japim se shpejti deklaratate tyre origjinale.Keta zagare kan marre yrysh kunder te burgosureve politike qe me qindra sosh u vrane ne lufte,vetem perse zbulova bashkepunetorin serbian -HYSEN PRUSHI. Te interesuari te kerkojne kete zagar ne google…

LAVDI DESHMOREVE TE KOMBIT!Me shume malle: RESHAT BADALLAJ1 shator 2011

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu