Nene e Madhe e Drenices, Nena e Heroit te Kombit Fehmi Lladrovci

0
931

Ndahet nga jeta Nena e Udheheqesit te madh e te lavdishem te luftes per liri te popullit shqiptar te Kosoves dhe Viseve te saja dhe Komandantit te UÇK-se, te madhit dhe te pavdekshmit, Heroit te Kombit Gjeneral Fehmi Lladrovci!

Nena Ki ishte Nene heroine nga Drenica e panenshtruar ne shekuj!

Kjo Nene ka lindur dhe rritur djem qe i kane dale zot Atdheut, dhe kane dhene gjak e djerse, mund e sakrifica per liri e çlrim te Kosves nga Serbia pushtuese!

Ne shtepine e saje Ajo ka pritur e percjellur emra te medhenj e te lavdishem, qe per lirine e Atdheut kane dhene shume!

Ne shtepine e saje ka shkuar nuse, nusja e djalit te saje te pavdekshem Fehmiut, Heroina e Kombit Xheva
Krasniqi – Lladrovci!

Nderim pergjithmone per Nanen e Vellezerve Lladrovci, Gjeneral Fehmiut, dhe te nderuarave Ramiz e Emri Lladrovci dhe gjithe familjes se madhe Lladrovci!

Vdekja e kesaj Nene, ka shkaktuar dhembje e hidherim te të gjithe patriotet e atdhetaret, luftetaret e komandantet, invalidet e veteranet, familjet e deshmoreve, udheheqesit e personalitetet shqiptare te të gjitha fushave kudo qe jane!

Toka e Atdheut tone mbulon me nderim e respekt trupin e kesaj Nene te madhe te krahines me ne ze te Kosoves, te Drenices se kuqe te lare me gjakun edhe te djalit te saje, qe ishte me i madhi i me te medhenjeve te Kombit!

Shkon pergjithmone te Fehmiu e Xheva, shkon afer Axhes Tush, burrit mal te Drenices, qe siu tremb syri kurr nga pushtuesit serb!

Nderim e perulje pergjithmone!

Ismet Sylejmani,
Prishtine, 10 Qershor 2020!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu