Nga nesër 6,6 milionë australianë futen në karantinë

0
767

Nga nesër në mesnatë 6,6 milionë persona do të izolohen në Australi për shkak të një rritjeje të rasteve me koronavirus, raportoi CNN.

Victoria, qyteti më i prekur, dhe New South Wales do të bllokohen për herë të parë që nga fillimi i pandemisë Covid-19.

Viktoria regjistroi rritjen më të lartë ditore me 127 raste të reja.

Në shtet ka 2 663 të infektuar dhe 22 viktima.

Në Australi, mbi 8 500 persona kanë kontraktuar koronavirusin dhe 106 persona kanë humbur jetën.

Gjithashtu, kufiri midis dy shteteve më të populluara të Australisë, Victoria dhe New South Wales (NSW) do të mbyllet pas pikut të Covid-19.

Kryeministri i Victorias, Daniel Andrews tha se vendimi u mor i përbashkët me kryeministrin Gladys Scott Morrison dhe liderin e New South Wales, Berejiklia. /ATSH/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu