Ngritja e një kryengritësi

0
840

Ish-drejtuesi i studentëve Albin Kurti është Kryeministri i ri i Kosovës. Ai paralajmëroi një “epokë të re” pa korrupsion. Pas disa muajsh polemikë, ka një qeveri të re. Kryeministri Albin Kurti madje premton bisedime të reja me Serbinë, e cila është konsideruar prej kohësh armiku kryesor.

Ata kanë përdorur durimin e votuesve të tyre për një kohë të gjatë, por pas disa muajsh debatesh, ata tani kanë rënë dakord të formojnë një qeveri. Dy ish-partitë e opozitës, të cilët fituan zgjedhjet parlamentare në Kosovë në tetor kanë diskutuar me muaj për atë se kush duhet të mbajë cilat poste ministrore dhe kush do të bëhet kryetar i parlamentit – diçka që jo vetëm që u prit mirë nga votuesit e rinj që shpresonin të shkëputeshin me vendin stili i vjetër, personal politik.

Të hënën pasdite, megjithatë, pak kohë para se të mbaronte afati kushtetues, një shumicë e parlamentit në Prishtinë i dha kabinetit të ri të koalicionit me ish-liderin studentor Albin Kurti, 44 vjeç, mandatin e qeverisë. Ndryshimi themelor i politikës së shpallur tani është të paktën zyrtarisht në rrugë e sipër. Albin Kurti dhe partia e tij Vetëvendosje, që e sheh veten si social-demokrat, por është qartë se është një shqiptar nacionalist, dhe Lidhja Demokratike e Kosovës konservatore (LDK) fitoi zgjedhjet në tetor me rreth një çerek votash. Rezultati ishte një ndarje nga politikat e veteranëve të UÇK-së që kishin sunduar vendin që nga pavarësia në 2008 – dhe të cilët po zhyteshin më thellë në një moçal të nepotizmit dhe korrupsionit. Në fjalimin e tij të parë, pasi Parlamenti kishte konfirmuar qeverinë e tij të koalicionit me LDK-në, Kurti njoftoi: “Mënyra e vjetër e të bërit politikë përfundon sot”. Pritjet që ai ngriti në fushatën zgjedhore janë të mëdha, veçanërisht në mesin e shumë votuesve të rinj.

Nëse ekziston një motiv themelor në karrierën politike të Albin Kurtit, është: rebelimi. Në 1997 dhe 1998 ai drejtoi protestat e studentëve në Prishtinë kundër qeverisjes serbe gjithnjë e më shtypëse. Pasi NATO filloi të bombardojë caqet në Serbi në 1999, ushtria e asaj që ishte atëherë Jugosllavia e arrestoi; Ai u burgos në Serbi për një vit e gjysmë; pasi Slobodan Miloshevici u rrëzua nga pushteti, ai u la i lirë – dhe më pas pak më pak protestoi kundër administratës së Kombeve të Bashkuara: ai akuzoi Kombet e Bashkuara për udhëheqjen e sundimit neokolonial dhe mbulimin e korrupsionit të elitave kosovare.

Problemet e vendit, qeveria e ish-udhëheqësit të opozitës tani po merr përsipër, janë shumë të mëdha: papunësia është jashtëzakonisht e lartë; shumica e të rinjve ëndërrojnë të emigrojnë nëse nuk e kanë bërë tashmë këtë. Sfida më e ngutshme është lëvizja e konfliktit të ngrirë me Serbinë. Një proces negocimi nën kujdesin e Bashkimit Evropian ka ngecur që kur qeveria e kryeministrit Ramush Haradinaj në fund të vitit 2018 vendosi tarifa ndëshkuese 100 për qind për të gjitha mallrat e importuara nga Serbia – në përgjigje të asaj që ai e quajti “sjellje negative” nga Qeveria e Beogradit drejt vendit të tij. Kështu, Ministri i Brendshëm serb shkruajti triumfalisht në Twitter një “fitore” pasi Kosova dështoi të merrte shumicën e nevojshme për pranim në agjencinë ndërkombëtare të policisë Interpol. Në thelb, Beogradi përpiqet të parandalojë gjithçka që shërben për krijimin e një aparati të sigurisë kombëtare në ish-provincën serbe të Kosovës, pavarësinë e së cilës ende nuk e njeh. Në fillim të fjalimit të tij inaugurues të hënën, kreu i ri i qeverisë kosovare dërgoi fjalë të qarta për ata “që synojnë të na pushtojnë nga jashtë”. Kosova është një vend i pavarur dhe sovran; kjo është “një parakusht për çdo dialog”.

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq kishte deklaruar tashmë pasi partia e Vetëvendosjes së Kurtit fitoi në tetor se ai ishte i hapur për bisedime të reja – me kusht që qeveria e re e Kosovës të hiqte tarifat ndëshkuese për mallrat serbe. Sidoqoftë, këto tarifa i kishin mbështetur në mënyrë të qartë si Vetëvendosje ashtu edhe partneri i tyre i koalicionit LDK para zgjedhjeve. Kurti gjithashtu ka njoftuar se do të fus rekrutimi i përgjithshëm ushtarak – në mënyrë që më në fund Kosova të marrë një ushtri të vërtetë. Shefi i politikës së jashtme të BE-s, Josep Borrell, megjithatë është shpresues në rifillimin e bisedimeve midis Prishtinës dhe Beogradit: “Status quo është i paqëndrueshëm”, tha Borrell të martën.

Nga Tobias Zick, “Suddeutsche Zeitung”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu