Nuk ka vend për teoritë e konspiracionit: Pema e koronavirusit zbulon se nga vjen

0
773

Donald Trump e quan atë virusi kinez. Në anen tjeter, Kina po përpiqet të ngre dyshimet se erdhi ngane vende të tjera. Cila eshte e verteta ? Ndryshimet në gjenet e virusit, tregoin.

Javët e fundit ishim deshmitar se sa shpejt është përhapur virusi i ri i koronës në të gjithë botën. Sidoqoftë, me shpeit jane perhapur teorit konspirative se dhe vete virusi. Një teori konspiracioni thuhej se Corona Virusi nuk u përhap nga kafshët te njerëzit, por doli nga një laborator kinez i sigurisë në të cilin u krye hulumtimi mbi viruset korona.

Herë tjetër, agjencitë Qeveritare Kineze sugjerojnë që sëmundja e mushkërive Covid-19 kishte shpërthyer në Shtetet e Bashkuara të Amerikes në vjeshtën e vitit të kaluar dhe ishte bartur në Kinë nga atje.

Pastaj ka një teori tjeter që thuhet se në të vertet N¨ntorin e kaluar në Veri të Italis, Corona Virus ishte perhapur dhe nga atje u barte tutje.

Mjeku Italian Giuseppe Remuzzi nga Instituti Mario Negri për Kërkime Farmaceutike, i u tha mediave italiane dhe amerikane se mjekët italianë kishin diagnostikuar të moshuarit në Lombardi me pneumoni të rëndë dhe të pazakontë qysh në nëntor dhe dhjetor të Vitit të kaluar.

Remuzzi nuk dha prova për teorin e tije që nënkupton patogjenin Sars CoV-2. por sidoqoftë, teorit conspirative po përhapen me shpejtësinë e rrufesë – veçanërisht falë rrjeteve sociale në Kinë.

Çelësi i Mutacionet

Të përhapesh lajme të rreishme sot, eshte shume lehte. Por nga ana Shkencore me pas ti kundershtosh, eshte shume e veshtir.

Nderkohe Studiuesit kan mundur të krioin nje pasqyr se ku eshte perhapur separi Cprona Virusi dhe rrugen e marshimit qe beri neper Bote.

tani mund të vizatojnë një pamje mjaft të mirë se ku u shfaq për herë të parë virusi i ri i koronës dhe si filloi marshimin e tij triumfal nëpër botë. Qelësi i kesaj rruge, jane analizat gjenetike.

Por qfar eshte me teorin që Sars-CoV-2 doli nga një Laborator Kinez i sigurisë ? Dhe kjo gjithashtu është hedhur poshtë ndërkohë. Në revistën Nature Medicine, studiuesit kohët e fundit përdorën analiza gjenetike për të treguar se virusi nuk është një konstruksion laboratorik dhe nuk ishte modifikuar qëllimisht në Laborator Biologjik.

Studimi mbështet hipotezën se koronavirusi i ri Sars-CoV-2 u zhvillua në Lakuriq të nates dhe më pas kaloi tek njerëzit.

https://nextstrain.org/ncov/2020-03-27

Perktheu dhe e Pershtati

Redaksia e „Zeri I Kosoves“

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu