Opozita: Të shtunën nis rënia e Qeverisë

0
878

Blloku Opozitar

Përfaqësuesit e subjekteve politike opozitare besojnë se protesta e 9 janarit për rrëzimin e Qeverisë “Mustafa” do të jetë protesta më e madhe në Kosovë që nga përfundimi i luftës, ndërsa demonstratat do të vazhdojnë deri në dorëzimin e kryeministrit.

Në anën tjetër përfaqësuesit e Qeverisë së Kosovës konsiderojnë se me vendimin e Gjykatës Kushtetuese për Marrëveshjen për Asociacionin, opozitës i është rrënuar preteksti për të protestuar, ndërsa arsyeja është “verbëria pas pushtetit”.

Zëdhënësi i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Frashër Krasniqi, ka thënë se edhe në të kaluarën ka pasur mjaft shumë protesta politike në të cilat pjesëmarrja e qytetarëve ka qenë shumë e madhe. Ndërsa, në raste tjera, sipas tij, Qeveria ka manipuluar me qytetarët, prandaj protestat nuk kanë qenë shumë masive.

“Mendojmë që një nga arsyet për mospjesëmarrje të njerëzve në të kaluarën, është manipulimi i opinionit të tyre që është bërë nga Qeveria duke i trajtuar protestat si të pavlefshme dhe të panevojshme. Sidoqoftë, sot në Kosovë po ndryshon situata. Çdo herë e më shumë ka gatishmëri qytetare për protesta, dhe kjo u vërtetua edhe në manifestimet e organizuara nga opozita gjithandej Kosovës”, ka deklaruar Krasniqi

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu