Pacolli kërkon të kthehet në Zvicër, sot pritet të niset

0
754

Ende pa u qetësuar situata që shkaktoi ardhja e tij nga Zvicra në Kosovë përmes Shqipërisë, deputeti i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka kërkuar leje nga Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit, që të kthehet në Lugano.

Para 5 ditesh Behgjet Pacolli thoshte sa po me mungon Atdheu dhe beri gjithe ate rremuje Politike se gjoja nuk poi lejohet kthimi ne Kosovë, por tani sa u pa që Qeveria Hoti deshtoi, ai do me qdo çmim të kthehet prape në Lugano të Zvicrres ku dhe jeton prei dekadash.

Këtë për KosovaPress e ka konfirmuar, Alban Zogaj, shefi kabinetit të ministrit të Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku.

Këshilltari i tij, Jetlir Zyberaj, nuk e ka konfirmuar lajmin. Ai ka kërkuar edhe pak kohë për “këtë çështje”.

Kthimi i ish-ministrit të Punëve të Jashtme javën që shkoi shkaktoi bujë të madhe. Ai kërkoi të kthehej direkt në Kosovë nga Lugano. Mori dy herë leje dhe dy herë e anuloi atë. Më pas kthimin e bëri përmes Tiranës. Kërkesa e Pacollit për aterrim në Aeroportin e Prishtinës u përcoll edhe me atë që të mos futej në karantinë, si çdo qytetar që vjen nga jashtë në këtë kohë pandemie dhe për kete u be presion i madh mbi Organet e Shtetit dhe Qeveris së Kosovës e duke shkuar aq large sa Pacolli kerkoi ndihmen e Ambasadave Nderkombtare në Kosovë duke akuzuar Qeverin e Kosovës dhe Shtetin e Kosovës se po pergaditin akte Terroriste ndaje tij.

Më pas nga Tirana, Pacolli erdhi po ashtu me aeroplan privat dhe u vendos në shtëpinë e tij në Hajvali. Sipas Ministrisë së Punëve të Brendshme, ai duhet të qëndrojë në vetizolim 14 ditësh.

Pacolli është kthyer nga Zvicra pas thirrjes së mbledhjes së jashtëzakonshme për votimin e qeverisë së re, e cila u shty pas masës së përkohshme të Gjykatës Kushtetuese ndaj dekretit të presidentit Hashim Thaçi për të mandatuar Avdullah Hotin për kryeministër.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu