Përfundimtare: LDK merr Kryeministrinë – 8 Ministri PDK, 7 LDK, 4 minoritetet

0
605

isa_1683

Definitivisht, LDK do ta marrë Kryeministrinë. Ministri të reja nuk do të krijohen. PDK merr 8 Ministri, LDK 7 sosh, ndërkaq 4 ministri do t’i marrin minoritetet. Gazeta Express sjell edhe emrat e disa prej ministrave të rinj.

Partnerët e koalicionit të ri qeverisës, PDK dhe LDK, ende nuk kanë arritur ta finalizojnë marrëveshjen e arritur mes liderëve të dy partive natën e 19 nëntorit në Presidencë. Kjo edhe ka shtyrë krijimin e institucioneve edhe për një javë. Megjithatë, sipas burimeve të Gazetës Express, partitë janë marrë vesh për ndarjen e ministrive të mëdha, dhe ç’është më e rëndësishmja kanë rënë dakord për Kryeministrinë.

Një zyrtar i lartë, i përfshirë në grupet për harmonizim programesh, i tha gazetës se, përveç Kryeministrisë, LDK do të marrë edhe Ministrinë e Financave dhe atë të Shëndetësisë. PDK, ndërkaq, do ta mbajë edhe më tutje Ministrinë e Arsimit dhe atë të Punëve të Brendshme.

I njëjti burim ka saktësuar se Avdullah Hoti, Nënkryetari i dikurshëm i Komunës së Prishtinës, do të emërohet Ministër i Financave nga LDK, kurse Nënkryetarja aktuale e LDK’së, Teuta Sahatçiu shkon në Ministrinë e Shëndetësisë.

Nga PDK dihet që Ministër i ri do të jetë Bekim Çollaku, deri tash Shef i Stafit të Kryeministrit”, ka thënë burim i Gazetës Express.

Çollaku do të jetë Ministër i Integrimeve”, ka saktësuar ai.

Post ministror do të marrin edhe Skënder Hyseni i LDK’së, Bajram Geci – po ashtu. Burimi i Express përmend edhe deputetin Arben Gashin në “listën ministrave të LDK’së”.

Ministria e FSK’së, sipas gjitha gjasave, do t’i mbetet PDK’së.

Si zakonisht, nëse kjo Ministri i mbetet PDK’së, z. Agim Çeku do të jetë Ministër”.

Minoritetet edhe më tutje do të mbajnë Ministrinë e Kthimit dhe atë të Mirëqenies Sociale.

Ministria e Pushtetit Lokal ka mundësi që i jepet partnerëve nga minoritete jo-serbe”, tha burimi i gazetës.

Për Ministrinë e Bujqësisë përmendet Margarita Kadriu, Nënkryetarja aktuale e PDK’së.

Blerand Stavileci dhe Memli Krasnqi, sipas gjitha gjasave, do të jenë në “vijën e parë të frontit” – në Parlament.

Z. Blerand Stavileci është i pesti në listën e pritjes për deputetë. Sipas rregullores, ata që bëhen ministra, japin dorëheqje prej deputetit. Kështu që z. Stevileci do të jetë i pranishëm në legjislaturën aktuale, për herë të parë”.

Gjatë dy viteve të ardhshme, po në Parlament do të jetë edhe Kryetari i PDK’së, Hashim Thaçi.

Z. Thaçi mbetet në Parlament, me shpresën se pas dy vitesh shkon në Presidencë”, tha një zyrtar i PDK’së në kushte anonimiteti për Express.

Në Qeveri, ndërkaq, mbetet dy prej njerëzve të afërt të tij, Hajredin Kuçi e Enver Hoxhaj.

Posti i Zëvendëskryeministrit do të ndahet mes tyre”, tha ai.

Ndërkohë, zyrtarisht zyrtarët e asnjërës parti nuk kanë dashur të flasin për ndarjen e ministrive, e as për emrat e ministrave të rinj.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu