Përkujtim Deshmorin e kombit, Sylejman Rafiz Kuka

0
782

Sylejman Rafiz Kuka, lindi me 20 Shkurt 1969 dhe rrjedh nga nje familje me tradita atdhetare që njihen ndër Luftrat që beri Idriz Seferi në gryken e Kaçanikut dhe Isa boleti që moren dhe Shkupin.

Dhe në kushtrimin e Luftës së UÇK-së, Sylejmani ashtu si të parët e tij ju përgjigj Kushtrimit të Luftës UÇK-së dhe u rreshtua në brigaden 162 “Agim Bajrami” në Kaçanik dhe me 09.04.1999 ra në altarin e lirisë për të mos vdekur kurr, Kaçaniku dhe mbar Kombi Shqiptar do ta kujtoj Sylejmanin gjithmon për Luftën heroike dhe sakrificen e tij deri në renje për Lirin dhe Bashkimin Kombtar.

 

Drita e Kaçanaikut

Zhveshi rrobat e robëris

Dhe veshi armet e lirisë

Kaçaniku kurr sju përkul

Armikut

Une biri I Kukës nder shekuj

Luftoj

Gjysh dhe babagjysh, gjithmon

Në ball të Kombit Shqiptar

Për të vdekurr faqebardh

UÇK- dritë Lirie e Kombit

Shqiptar

Të përkujton Vllai Muhamed Kuka, Brigada 126  e Pashtrikut “Antlantikut” Batalioni I Antlantikut me Bashkshorten Xhejlanja dhe femijet, Pashtrikudhe dhe Pranvera.

 

Lavdi Dëshmorëve të Kombit

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu