Përkujtohet Veprimtari i Qeshtjes Kombëtare Shaban Viqa

0
883

Sot, më 10 Prill 2014, me rastin e 5 – Vjetorit, përkujtohet Veprimtari i Qeshtjes Kombtare dhe ushtari i tri Luftrave Çlirimtare, Shaban Viqa „Baci“

Shaban Viça, siç do ta njohin shokët e veprimit e të luftës me nofkën Baci, ishte gjithkund ku e lypte nevoja. Ai qoftë me shok apo dhe vet do të jetë në gjithë hapësirën kombëtare, për të përmbushur misionin e shenjt që i kishte vu vetës. Nuk ishte rastësi nofka Baci, sepse kudo që shkonte gjente mirëkuptim, kishte aftësi komunikimi e bindjeje, për zgjidhjen e kauzës kombëtare.

Shaban Viça është radhit në kolonën e dëshmorëve të kombit dhe historia është pasuruar edhe me një figurë të pa kontestuar për çlirim e bashkim kombëtar.

 

Homazhet bëhen në varrezat e fshatit Greme, në Orën 10:00

Lavdi e respekt punës së shenjt e të palodhur të Shaban Viçajt- Bacit!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu