Përleshje në Sudan, 80 të vdekur

0
840

Mëse 80 veta mbetën të vrarë gjatë përleshjeve mes rebelëve, civilëve dhe policisë në Sudanin e jugut. Shteti i pasur me naftë pritet të bëhet vend i pavarur në korrik.

Banorët e Sudanit të Jugut votuan në masë për shkëputjen nga Veriu në referendumin e janarit të shkuar. Referendumi u zhvillua pas arritjes së një traktati paqeje në vitin 2005, pas disa dekadash lufte civile me Sudanin Verior për shkak të konflikteve religjioze, ideologjike dhe mbi çështjen e naftës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu