Përshkallëzohet tensioni, Greqia dërgon tanket në kufirin me Shqipërinë (Video)

1
1021

tank-8i-mirarxia

Përshkallëzohet tensioni Tiranë-Athinë. Prej datës 7 nëntor, Greqia ka dislokuar në kufirin me Shqipërinë tanket dhe mjetet e saj të rënda më moderne luftarake në kuadrin e një stërvitjeje të koduar “Mburojë çeliku”. “BalkanWeb” ka mundur të sigurojë ekskluzivisht një video të përgatitur nga ushtria greke e cila vetëm pak ditë më parë iu është shpërndarë edhe mediave të vendit fqinj ku dëgjohen qartësisht urdhrat për goditjen e “objektivave”.

Mësohet se bëhet fjalë pikërisht për stërvitjen e Brigadës së 8-të sulmuese të ushtrisë greke, në përbërje të së cilës janë efektivët më elitarë të këmbësorisë. Për këtë stërvitje ushtarake bie në sy fakti se pothuajse në të gjitha mediat greke, është publikuar pothuajse i njëjti tekst njoftimi, që ndonëse nuk përmend në asnjë rresht Shqipërinë, nënkupton qartë një paralajmërim serioz që Athina zyrtare ka vendosur t’i bëjë Tiranës.

“Video na kujton se në çdo drejtim ushtria jonë është e pranishme në të gjithë territorin e Greqisë. Edhe aty ku nuk ka asnjë problem të madh ushtarak, sepse nuk ka asnjë armik, por ka shumë udhëheqës sfiduese dhe miqtë të afërt me Ankaranë. Greqia nuk ka nevojë për të bërë një përballje ushtarake me asnjë. Por ata që e interpretojnë durimin e Greqisë si një dobësi, është e këshillueshme që të ‘pushojnë’ retorikën e tyre kundër Greqisë”, – citohet nga mediat greke.

kufiri

PARALAJMËRIMI Rreth një muaj më parë ishte kreu i diplomacisë greke, Niko Kotzias, ai që paralajmëroi Shqipërinë të tregojë kujdes me çështjen çame, duke i kujtuar asaj se nuk mund ta nënvlerësojë Greqinë, për shkak të krizës që ajo po kalon. Deklaratat e drejtpërdrejta të ministrit të Jashtëm të Greqisë u bënë në një intervistë në median greke, ku ndër të tjera Kotzias nuk harroi të përmendë edhe epërsinë ushtarake të Greqisë ndonëse me Shqipërinë është aleate në NATO. “Greqia ia kalon në të gjitha drejtimet. Ka dhjetëfishin e GDP-së, sisteme të shumëfishta mbrojtjeje dhe sigurie, shumëfish forcë ekonomike.

Ata janë të varur sa i përket ekonomisë, remitancave të emigrantëve, investimeve, tregtisë. Kemi edhe përfaqësim asimetrik në arenën ndërkombëtare. Ndaj është mirë që të bashkëpunojnë, të bëhen realistë dhe të ndihmojnë në krijimin e marrëdhënieve të përfitimit të përbashkët. Të zgjidhim çështjet e hapura bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe traditën europiane”, – paralajmëroi Koztias. Pikërisht këto deklarata i paraprinë edhe stërvitjes së Brigadës së 8-të të këmbësorisë që Greqia sapo ka nisur në kufirin me Shqipërinë, duke i dëshmuar edhe nga afër epërsinë ushtarake.

EMIGRANTËT Kujtojmë se pak ditë më parë në pikën kufitare të Kakavijës, pala greke ka kthyer mbi 100 shqiptarë, mes tyre gra, fëmijë e të moshuar. Argumenti i përdorur ka qenë mungesa e dokumentave dhe fakti i mosdisponimit të një shume prej minimum 100 euro në ditë për të hyrë në zonën Shengen. “BalkanWeb” ka siguruar edhe një foto të pasaportës së një shqiptari, ku bie në sy “damkosja” e saj me dy kryqe nga pala greke.

Në prononcime për “News24”, qytetarët shqiptarë të kthyer në kufi janë shprehur të irrituar për këtë qëndrim të palës greke. “Jemi kthyer pa arsye, dokumentat i kemi të rregullta, nuk po marrim vesh asgjë. Na kthyen pa shpjegime duke na vendosur dhe nga dy kryqe në pasaportë”, – janë shprehur ata. Në fakt kthimi i shqiptarëve në kufi nga pala greke nuk është një fenomen i rrallë.

Kujtojmë se më herët argumenti “klasik” që përdorte pala greke ka qenë prishja e kompjuterave që ka fiksuar në memorie rradhët kilometrike të emigrantëve shqiptarë që prisnin me orë të të tëra për të kaluar në tokën helene. Rikthimi i “fshesës” greke dhe “provokimet” e saj me stërvitjet ushtarake në kufi duken se vijnë si një formë “paralajmërimi” serioz të Athinës zyrtare ndaj deklaratave të forta dhe qëndrimeve të prera të kryeministrit, Edi Rama për çështjen çame, Himarën dhe anulimin e ligjit të luftës.

1 Koment

 1. Ky realitet i cili mund të prodhoj situata të paparashikueshme dhe me plotë rreziqe, sa vërehet, nuk ka provokuar as shqetësimin më të vogël tek Tirana zyrtare. Ngjashëm ndodhë edhe me simotrën e saj Prishtinën, edhe përkundër fakteve të ditura, se para, gjatë dhe pas ushtrimeve serbe-ruse-beloruse (03-09 nentor 2016), të koduara me emërtesën “Slovensko Bratstvo 2016” (Vëllazëria sllovene), formacione ofensive të ushtrisë dhe të xhandarmërisë serbe, ishin dhe mbetën të pozicionuara përreth kufirit me Kosovën. Gjithashtu, as informatat e bollshme se me përkrahjen serbe-ruse dhe nën ombrellën e Kishës, kinse ortodokse “Shën” saviane serbe, edhe brenda territorit të Kosovës, nga veteranë të luftërave në Çeçeni, Ukrainë, Kroaci, Bosnje, Kosovë, janë formuar njësi të “Ushtrisë kozake të Ballkanit”. Këto “njësi” komandohen nga “atamani kozak” ish koloneli i MPB të Serbisë, Slavko Nikiç, operativ aktiv gjatë luftës në Kosovë!
  Se sa janë të përgatitura këto njësi luftarake kriminelësh, mjafton të shihet niveli i pjesëtarëve të njërës prej tyre, ata të cilët u arrestuan nga forcat e sigurisë së Malit të Zi, gjatë fazës përgatitore për grushtet, në prag të ditës së zgjedhjeve!
  Arsyetimet e Tiranës dhe Prishtinës për mos ndërmarrjen e asnjë veprimi përgatitor për mbrojtje nga rreziku serioz i ndonjë blitz Keig-u (luftë e rrufeshme) apo veprimi terrorist në drejtim dhe brenda trojeve tona, se diçka e tillë nuk do të ndodhë, se qenkemi në NATO dhe e paskemi KFOR-in dhe ata na mbrojnë.
  Arsyetime këto për t’u mbajtur mend, por që realiteti i demanton. Në popull kësaj i thonë, të andërrosh qe me alet të huaj ta mbash familjen!
  Mendoj, se shembujt në vazhdim janë të mjaftueshëm për përgënjeshtrimin e këtyre arsyetimeve:
  a. nga pjesa veriore e qytetit të Mitrovicës dhe veriu i Kosovës, u përzunë dhunshëm shqiptarët, para hundëve të KFOR-it francez;
  b. masakra e Srebrenicës u krye përkundër faktit se ishte në zonën e përgjegjësisë së forcave të SFOR-it holandez…
  Sa më shpejt që do t’i thërrisnin mendjes ata që thirren në verdiktin e votës tonë dhe të reflektonin drejt, aq më mirë për ne!
  ………………………………………………………….

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu