Policia tregon detaje rreth rastit të djegjes së materalit ndërtimor në Istog

0
549

Policia tregon detaje rreth rastit të djegjes së materalit ndërtimor në Istog

Në fshatin Dragolevc të komunës së Istogut janë djegur materiale ndërtimi të shtëpive të disa Serbeve qe nga Popullata Shqiptare po akuzohen per krime Lufte te bera 1998 – 1999.
Zëdhënësi i policisë rajonale të Pejës, Driton Rugova tha për Klan Kosovën se rasti i djegjes së materialit ndërtimor është lajmëruar nga banorët rreth orës 8:10 të mëngjesit të sotëm.

Ne Rajonin e Istogut Serbet Lokal dhe Policia Serbe kan bere Krime te medha ndaj Popullates Shqiptare dhe ka shume te vrare dhe te zhdukur nga kjo ane e Dukagjinit.

Sipas tij, të gjitha njësitë relevante të Policisë kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe është konstatuar se ka dëme të vogla materiale.

Ai ka bërë me dije poashtu se është dëmtuar një pjesë e materialit ndërtimorë para një shtëpie e cila ka qenë duke u ndërtuar.

Të lënduar nuk ka.

Në vendin e ngjarjes ka dalë edhe Prokurori, me urdhër të të cilit rasti është cilësuar si zjarrvënie.

Ndërkaq organet e sigurisë janë duke u munduar që të gjejnë edhe shkaktarin e këtij zjarri

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu