Pretendimi: Serbia ka prona në Kosovë në vlerë 17 miliardë dollarë

0
753

Lajiq

Rasim Lajiq, ministër për Tregti dhe Telekomunikacion në Qeverinë e Serbisë ka thënë se një prej temave kryesore në dialogun që mbahet në Bruksel në mes të Beogradit dhe Prishtinës do të jetë edhe pronat serbe në Kosovë.

Ai i ka thënë Televizionit Publik serb, RTS, se vlera e përgjithshme e pronës serbe në Kosovë, përfshirë rrugët, telekomunikacionin, infrastrukturën e energjisë dhe objektet e biznesit deri në vitin 1990 kanë pasur vlerë prej 17 miliardë dollarëve, transmeton Indeksonline.

Sipas ministrit të Serbisë, kjo vlerë nuk e përfshinë edhe vlerën e pronës bujqësore, minierat dhe prona të tjera.

Rasim Lajiq ka thënë se Serbia sdo ndalet para protestave te Shqiptarve në Kosovë dhe ngujimi në Miniera, Lajiq, shton se sesht hera e pare qe Shqiptaret po protestoin dhe serbia sesht perulur ndai Shqiptarve, Lajiq thote se bashksia Nderkombtare ka mirekuptim ndai kerkesave te Serbis dhe neve jemi ne kontakt me Diplomacin Nderkombtare derisa te zgjidhet problemi i pronsis serbe në Kosovë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu