Princeshat shqiptarë në “kërkim” të burrave pasanikë amerikanë (Video)

0
1087

Princeshat Shipi

Kjo video e rrallë vjen nga arkiva e famshme e British Pathé.

Prodhuesi i lajmeve, dokumentarëve dhe filmave thotë se video i përket vitit 1938 dhe tregon princeshat shqiptare teksa mbërrijnë për vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Tre motrat e pamartuara të mbretit Zog të Shqipërisë, mbërritën në SHBA me anijen italiane ‘Conte di Savoia’.

“Njerëzit po pyesin nëse vizita është thjesht për pushime apo ka domethënie politike”, komenton gazetari i Pathé.

Përgjigjen e jep korrespondenti amerikan, që thotë: “Ka spekulime se ato janë në kërkim të burrave të pasur amerikanë”.

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=a4Fk_oqvnVo” width=”560″ height=”315″]

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu