Prishtinë 1913: Ushtarët serbë duke rrahur shqiptarët (Foto)

0
1013

Sërbët Prishtinë 1913

Ushtarët serbë duke rrahur në publik shqiptarët këto skena ishin metoda që i zbatonin serbët çdo ditë nëpër qytetet anembanë Kosovës.

Kjo dhunë kishte dhënë rezultate psikologjike të popullsia, që duke rrahur dhe poshtëruar në publik shqiptarët ku për pjesën tjetër ishte një shembull që të mos kundërshtonin pushtimin e Kosovës nga Serbia në vitin 1912.

Nga: Flamur Maxharri

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu