Qeriqi: Le t’ua ulin pagat atyre që i marrin 5 mijë euro, jo veteranëve

0
1056

Xhevdet Qeriqi

Kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e Veteranëve të UÇK-së, Xhevdet Qeriqi ka reaguar pas lajmeve se mund të ketë ulje të pensioneve të veteranëve duke shprehur se qeveria le t’ua uli pagat atyre që marrin 5 mijë euro dhe jo veteranëve.

“Qeveria le të diskutojë me drejtorë bordesh e agjensish të ndryshme të cilët marrin deri në katër mijë, pesëmijë euro dhe të marrrë vendime për uljen e pagave të tyre.Poashtu le të diskutojë me përfaqësuesit e institucioneve që t’ju ulë meditjet dhe të bëjë shkurtime në dreka darka e udhëtime të panevojshme. Në vend të mendojnë për një pension më të dinjitetshëm për këtë kategori ata planifikojnë uljen e pensioneve se po ju duken që u bënë çirak veteranët me 170 euro.” ka thënë Qeriqi.

Ai ka theksuar që paralajmërimet e fundit të qeverisë, se duhet të diskutohet për ndryshimet rreth pensioneve të veteranëve të UÇK-së do të sjellin situata të pakëndëshme, sepse në këtë drejtim nuk do të diskutojnë fare me ta, dhe nuk do të pranojnë asnjë diskutim që dëmton interesat dhe të drejtat e veteranëve. “Ne jemi të vendosur dhe të paluhatshem në qendrimet tona dhe me asnjë çmim nuk do të terhiqemi.” ka shtuar Qeriqi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu