Reagim i Shoqates Atdhetare “Gryka e Lumës”

0
891
* Shqiptarët në të gjitha trojet t´i lenë anash bindjet politike e fetare dhe të solidarizohen me vellëzerit tanë në Kosovën Lindore
* Askush të mos bejë pazar në kurriz të tyre, perndryshe do t´iu kendohet kenga me lahutë e tradhtisë, bretpasbrezi
Shoqata Atdhetare “Gryka e Lumës” me seli ne Hanover, reagon kunder aktit vandal të xhandarmarisë çetnikoserbiane, që sot, në oret e hershme te mengjesit, Presheves i´u turren si llavë ujqish. Barbaret serbian të armatosur deri ne dhemb me mjetet me moderne luftarake,tanke,autoblinda, mitraloz e arme tjera, rrethuan lapidarin e UÇPMB-ës, per ta shkulur nga vendi. Keta bisha serbe, e benë hajnisht dhe barbarisht dhe e vodhen me kamion pa targa,taman si ne stilin Arkanokuqian…
Por, harron se Deshmoret janë të pavdekshem dhe nuk ka forcë qe mund t´i shkul shqiptaret nga keta troje stergjyshore. Ne kerkojm si asnje here me parë te lemë anash bindjet politike e fetare, por te bashkohemi dhe te solidarizohem me vellezerit e Kosoves Lindore.
Shoqata Atdhetare “Gryka e Lumës” me seli ne Hanover, kerkon nga bajraktaret e Qeverive shqiptare, kudo qe janë te mos bejë pazar në kurriz të vellezereve tanë,se perndryshe do t´i mbuloj turpi i historise dhe do t´iu kendohet kenga me lahutë e tradhetisë.
Ne kerkojm qe gjithë shqiptaret kudo qe janë të ndihmojm dhe te ngrihem ne kembë per te mbrojtur gjakun e Deshmoreve nga gjaksoret serboçetnik me te gjitha mjetet. Do të ishte mirë qe lapidari te kthehet ne vend, ose ne kemi bindjen se do te behet hataja.
Ju, kriminel cetnikoserbian e keni larë në gjak terë Ballkanin dhe e hubet luftën. Do ta humbni edhe ketë betejë qe e vodhet hajnisht ketë gur me emera te skalitur te HERONJEVE TË KOMBIT. Ju ulkonja te karpatave, sot, keni trazuar eshtërat e Deshmoreve, por ata kane filluar te levizin nga nentoka mbajeni mend dhe do t´i pergjigjen si ateherë kur i mblodhet trupet e qe ishin berë mercinë  pë korba.
Shoqata Atdhetare “Gryka e Lumës”, solidarizohet me të gjitha mjetet me UCPMB-en, si ateherë moti. Kjo, shoqate e themi tani publikisht se ka qene e soliderazuar me mjete luftarake kunder hordhive cetnikeserbiane DHE AKUSH NUK MUND TE KUNDERSHTOJ KETË.
RESHAT BADALLAJ, kryetar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu