Serbia kerkon ndarje të Kosovës në tri pjesë

2
1015

Nikolic

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç ka bërë gati versionin përfundimtar të platformës së tij për Kosovën, apo siç thuhet krahinën jugore. 

Dokumenti do të identifikojë gjendjen aktuale në Kosovë dhe thuhet se do të jetë detyrues. Platforma për Kosovën dhe Metohinë, i përgatitur nga presidenti Tomisllav Nikoliç, është afër versionit final dhe duhet të propozojë zgjidhje të përhershme të statusit për krahinën tonë jugore, raportojnë mediat serbe, transmeton portali “Infokusi”.

Dokumenti thuhet se është duke u përgatitur për muaj të tërë dhe do të përcaktojë pozicionin e provincës serbe duke njohur tri situata në terren: pjesën ku jetojnë shumica e serbëve, pjesa ku shqiptarët janë një shumicë dhe pjesën ku në shumicën e banuar me shqiptarë më herët thuhet se popullata serbe ishte më e shumta.

“Dokumenti i ri duhet të jetë propozimi i një zgjidhje të përhershme të statusit, në interes të të gjithëve që jetojnë në Kosovë dhe Metohi dhe qëllimi nuk është që dikush të dëmtohet”, kanë thënë zyrtarët e kabinetit të presidentit serb Nikoliç.

Plani i ri thuhet se do të sigurojë autonominë më të gjerë të mundshme për Kosovë dhe Metohi dhe nuk do të kërkojë ndryshimin e Kushtetutës, dhe për këtë arsye nuk ka referendum. Qëllimi është që të ofrojë siguri ligjore në provincë.

Platformë do të jetë vizioni i Presidentit për zgjidhjen e çështjes së statusit të Kosovës dhe Metohisë. Duhet të jetë një pozicion i përbashkët i Presidentit dhe Qeverisë së Serbisë, dhe që duhet të ratifikohet në Kuvend.

Për Dokumentin thuhet se do të ketë konsultime edhe me kryeministrin e Serbisë Aleksandar Vuçiç,  ndërsa thuhet se do të vlerësohet se kur është koha e duhur për të dalë në publik. “Çështja e statusit të ardhshëm të Kosovës duhet të zgjidhet në bazë të parimeve dhe normave të së drejtës ndërkombëtare themelore, që përpiqet për një zgjidhje paqësore, gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme.

Perkundër bisedimeve të shumta në mes përfaqësuesve të Republikës së Kosovës dhe Serbisë dhe përkundër deklarimeve të udhëheqësve tanë se Serbia na njohu de jure e de fakto, siç po shihet Serbia dhe udhëheqja e saj jo që nuk e njeh realitetin e ri në Kosovë dhe pavarësinë e Kosovës, por akoma po bënë plane për fatin e Kosovës.

2 KOMENTET

 1. SERBIA, S´KA PSE TË KËRKOJË,
  E ÇFARË TË KËRKOJË MË SHUMË?!!!

  -KËTË, STRATEGJI TË SHTETIT ARMIK,
  E REALIZUAN SERBËT GJAKATARË,

  ME EUROPIANËT, PRO-ÇETNIKË,
  BASHKË ME POLITIKANËT “KOSOVARË”,

  TË SOJIT TË ISË-HASHIMIT,
  RENEGATË DHE ANEMIKË!
  23. Mars. 2015

 2. Per të gjitha është FAJTOR HASHIM THAQI,sepse lejojë pas luftes GRUMBULLIMIN E SHKIJEVE NË VERI TË KOSOVES.Ndersa i shkatrrojë strukturat e UÇK-es per interes personal.Pikrishtë synimi i tijë ishtë ardhja në pushtet me banden e tijë e jo per çlirimin e kombit.Rambuje i dha bazë serbis të ketë ndikim në kosovë.Tani në veri ka shum shkijet të ardhur të Kroacis dhe Bosnjes,madje edhe të shqiperis.Sepse shkijet e serbis e kanë kuptue realitetin.Tani në vendë ,se të kerkojnë të drejtë per kosoven lindore këta PEDERA HESHTIN.Pikrishtë qellimi i tyre të qendronjë në ppushtet të pa SHTET.Këta GJYSMAKA nuk e shiqojnë HARTEN e vititë 1878,si ishtë struktura etnike në BALLKAN.Po e shiqojnë PASHLLAKUN E TYRE NË PRISHTIN.Natyrishtë kjo KLIKË e SHIKUT është dore e zgjatur e serbis,sepse ndryshe nuk është e mundur.Zanafilla është e hershme:Kush e varu Isuf Gervallen me Bardhoshin dhe Kadri Zekën.Natyrishtë bashkpuntoret e Isufit të cilet janë gjallë.Ënde heshtet çeshtja e Isufit.Madje askund nuk ka në botë 3% e shkijeve të kanë 20% të vendeve në Kuvendin e KOSOVES.TRADHETIA NUK KA BRINA.Natyrishtë duhet të veprohet me veriun ,si veprojë FRANJO TUXHMANI ME KNININ,sepse zgjedheje tjeter nuk ka.Ndersa NËNA SHQIPERI e dhe ajo HESHTË,madje nuk merret me kosoven dhe kosoven lindore FARE.Konkretishtë,si PS-eja dhe PD-eja janë TRADHETAR.Ftkeqësishtë nuk ka burra në shtetin amë ,ënde.Të gjithë PEDERA,si në KOSOVË.Si duket i kanë SHKERDHYE të HUAJË e nuk levizin fare.Tani ekzodi i heshtur i kosoves tregon qartë ftyren e QEVERIS TRADHETARE.KËTA KUISLING,si duket i kanë rrënjet SERBE.Sepse pa u sherue PLAGET dhe pa u tha GJAKU I DESHMOREVE levizja e LIR ME SERBIN.Ndersa,ënde janë me mija të pa GJETUR PEDERAT BISEDIME ME SERBIN.Mjerishtë kjo është TRAGJEDI PER KOMBIN.Per Çamerin asnji fjal SHQIPERIA.Madje shqiptaret e TURQIS NUK E KANË ASNJI TË DREJTË.Madje në kosovë nuk KA TURQI ,por shqiptar të ÇKOMBETARIZUAR.TURPI NUK KA KUFI.Besojë per TRADHETI KOMBETARE to të ketë nji DENIM KAPITAL NJI DITË PER TË GJITHË POLITIKANET të cilet e pergaditetën këtë GJELL TË PERGJAKUR në kurriz të POPULLIT SHQIPTAR NË TË GJITHA TROJET ETNIKE.Ndersa serbia në luginen e PERSHEVES i fshin nga regjistri shqiptaret e KOSOVES LINDORE

  Me nderime dhe rrespekt:Jashar:Selmanaj.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu