Serbia po bisedon me SHBA për Kosovën dhe për veriun

0
672

Serbia po zhvillon bisedime intensive me Gjermaninë dhe me SHBA për, siç raportojn sot “Mediat Elektronike” statusin Kosovës  dhe për zgjidhjen që do të ishte pranueshme për veriun. “Mediat” shkruajn se autoritetet e Beogradit kanë ofruar ndarjen e Kosovës si zgjidhje përfundimtare, por ky propozim tani për tani nuk është i pranueshëm për bashkësinë  ndërkombëtare.

Është e vërtetë se p bisedohet, por ato bisedim po ecin shkojnë shumë vështirë. Po kërkohet zgjidhej me fuqitë e mëdha dhe jo me autoritete e Kosovës. Problemi është se nuk kemi lëvizur shumë sepse ndarja e Kosovës edhe më tej është e papranueshme për BE. Po ofrohen  edhe disa zgjidhje por ato nuk janë në plan të parë, shkruajn “Mediat” duke u thirrur në burime të qeverisë serbe.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu