SHBA dërgon qindra prokurorë në Ballkan për të hetuar Islamistet

0
1056

Gjykata Amerikane

SHBA po dërgon qindra prokurorë në Ballkan, në Lindje të Mesme dhe në Afrikën Veriore me qëllim që t’i thyej dhe hetoj xhihadistët të cilët po kthen nga Siria, të cilët iu bashkuan luftimeve në Siri.

“Prokurorët dhe këshilltarët për zbatim të ligjit janë duke u dërguar në për rajone përkatëse ku dyshohet se ka grupe të tilla”, tha avokati amerikan Eric Holder, transmeton Indeksonline.

Ai shtoi se ky personel do të ofrojë mbështetje kritike tek aleatët tanë, në mënyrë që personat që iu bashkuan akteve terroriste të përndiqen nga ligji dhe prokuroria.

Një agjenci franceze e lajmeve citoi një zyrtar nga Departamenti Amerikan për ligjvënie se afër 70 prokurorë po punojnë në disa vende përfshirë: Shqipërinë, Bosnjën, Kosovën, Kroacinë dhe Serbinë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu