Shkupi i ‘tërbuar’ me kongresmenin amerikan

0
940

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë ka reaguar me zemërim ndaj Departamentit amerikan të Shtetit, pasi kongresisti republikan Dana Rohrabacher sugjeroi se Maqedonia nuk ishte një shtet dhe duhet të ndahet mes fqinjëve si Kosova dhe Bullgaria.

Sipas Rohrabacher, krijimi i vetë Maqedonisë ishte një projekt i dështuar dhe atmosfera po drejtohet për një rindarje të re kufijsh, raporton ‘Syri.net’.

“Mendimi im është Maqedonia nuk është shtet. Më vjen keq, por nuk është një shtet, “tha kongresmeni i Kalifornisë për “Vizion Plus”.

” Për këtë arsye, kosovarët dhe shqiptarët nga Maqedonia duhet të jetë pjesë e Kosovës dhe pjesa tjetër e Maqedonisë duhet të jetë pjesë e Bullgarisë apo ndonjë vend tjetër më të cilin ata besojnë se ato j të lidhura, ” ka thënë ai.

Këto fjalë çuan në një përgjigje të shpejtë nga Shkupi, ministria e jashtme e të cilit iu drejtua drejtpërsëdrejti Uashingtonir, shkruan “RT”

“Pikëpamjet e  shprehura – lexon deklarata – kanë  krijuar ankth të madh në lidhje me Maqedoninë dhe rajonin. Ato kanë ndezur retorikën nacionaliste në rajonet fqinje, duke na kthyer në të kaluarën. Ne besojmë se Departamenti Amerikan i Shtetit do të largojë çdo dyshim në mënyrë adekuate në lidhje me pozicionet e përcaktuara dhe do të afirmojë politikën e saj ndaj Maqedonisë dhe në Ballkan. 

Kongresmeni: Dana Rohrabacher

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu