Shoqata Atdhetare “Gryka e Lumës” me seli në Hanover , përkrah idene e Ragmi Mustafës për shpalljen e Pavarsisë së Kosovës Lindore

0
768

* Kerkojme qe kjo ide te perkrahet nga te gjithe shqiptaret pa dallim feje, krahine dhe bindjeve politike.

Shoqata Atdhetare “GRYKA E LUMES” me seli ne Hanover, perkrah fuqishem idene e z. Ragmi Mustafa, per shpalljen e Pavarsisë se Kosoves lindore, poqese falangat serbiane tentojne te hapin gojen per shpalljen e paligjshme te veriut te Kosoves. Kosova lindore ka shume te drejte per shpalljen e Pavarsisë, sepse ishte toke denbabaden e Arbërit. Ishte ndare dhe okupuar padrejtesisht nga sllavet e jugut. Eshte derdhur shume gjak per te mbrojtur kete toke.
Shqiptaret e Kosoves lindore, qe nga okupimi e deri me tani jetojne me ankthin e vdekjes. Qarqet shoveniste serbiane per cdo dite maltretojne, vrasin, burgosin shqiptare te pafajshem. Mu per kete, shqiptaret e Kosoves lindore, njehere e pergjithmone duhet te shkeputen nga thonjte gjakpires te vojvodeve dhe zhupaneve.
Shoqata Atdhetare “GRYKA E LUMES” me seli ne Hanover, kerkon nga te gjitha subjektet politike, pa dallim feje, krahine dhe bindje politike, te perkrahet fuqishem. Sipas kesaj shoqate, me kete ide para faktorit nderkombetar, Serbise “do t´ia zeme bishtin me dere Serbise. Poashtu, kjo shoqate reagon kunder gjaksoreve serbiane, per sulmin shtazarak kunder nje shqiptari te pafajshem dite me pare. Kerkojme qe tani gjaksoret serbiane te mos ngrene me dore kunder vellazerve tane.

RESHAT BADALLAJ,
Kryetar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu