Shoqata Gryka e Lumës” akuzonë shtetin Grek për Masakren Çame

0
705

*Shoqata Atdhetare “Gryka e Lumes” me seli ne Hanover, kerkon nga Shteti Shqiptar qe Nikolla Geixh,Anastas Janullutas, Vasil Bollano, Vangjel Dule, te burgoset banditi Naum Disho, qe dhunoi varresat e Boboshtices.*Perse Qeveria Shqiptare tregohet e shurdher, kur greket,provokojne me ujerat e detit Jon,ngritjen e bustit te Aristotel Gumes qe vdiq ne aksident trafiku*Kjo akuze do t´i dergohet konsulates greke*Luten shume te gjithe shqiptaret,pa dallim feje,krahine,bindje politike kudo qe marrin fryme, te japin kontributin e vete me komentet e Juaja me emer e mbiemer (jo anonim), se do te me hyne ne pune. Poashtu, te shperndajne kete akuze. Kohe me pare kur mbajta tubimin perkujtimor per Masakren ÇAME,me versulen shume gazeta dhe arganizata hegjomoniste te banave greke, ne greqishte,qe une nuk kuptoja asgje..

Hyrje

Çameria, qysh prej koherave te lashta gjithmone ka qene shqiptare dhe ne historite e vjetra çamerit quheshin titane,nderkaq geget vigane. Pjesa e Çamerise qe ndodhet nen tiranine greke kufizohet ne Veri me malet e Nemerckes, Muratit, Strugares, Tsamantes, Konispolit dhe zbret gjere ne Lindje me N/Prefekturen e Konices dhe Janinen; ne Jug me prefekturen e Artes dhe shkon deri ne gjirin e Prevezes, ne Perendim me detin Jon. Vendi eshte malor dhe eshte vazhdim i maleve politikisht dhe etnikisht shqiptare. Lumi me rendesi eshte ai i Kalamase qe kalon neper Gumenice dhe Filat dhe derdhet ne perrenjt e Çamerisë qendrore…Çamerit e rrases ilirike,d.m.th. shqiptare gjaku te thjeshte jane me paraqitje te larte e te bukur. Shqiptaret jane RRËNJËS aty dhe heredokur do do te kthehen ne trojet e te pareve te tyre shekullore qe kur eshte krijuar kjo toke,ky planet. Çeshtja çame ne Greqi,lindi me Vendimin e Konferences se Londres me 1913, e cila shkeputi kete treve shqiptare dhe ia ankesoi ate padrejtesisht Greqise. Qe nga kjo kohe fillon nje politike e forcave te ndryshme ultranacionaliste per shkombetarizimin e kesaj treve…

Masakra

Ne pragun e mbarimit te Luftes se Dyte Boterore, kur forcat gjermane ende nuk kishin filluar terheqjen e tyre nga Greqia,aty nga fundi i qershorit 1994, bandat shoveniste te gjeneralit famekeq,kalabrocianistit, Napoleon Zerva, e nisi nje spastrim etnik me baze te gjere ndaj popullesise muslimane shqiptare te Çamerise,duke i akuzuar ata si bashkepunetore te pushtuesve gjermane. Per masakren Çame, me 1913, ne Perroin e Selamit (Piramidhi), e 72 krereve te Çamerise dhe qindra te tjereve nga kapiteni famekeq Deli Janaqi, kemi shkruar me heret…Me 1918,nga bandat greke,perpiluan planin e grabitjes se tokave te popullsise çame dhe degedisjen e tyre ne Anadoll dhe kulmi me i madh i dhimbshem behet me 1923. Pra fazhizmi per here te pare ne tere BALLKANIN TRIUFOI NE GREQI. Fashisti Joan Metaksai, me 1936, vendosi diktaturen fashiste mbi kete popullate krejtesisht te pafajshme. Ndryshe viktima e pare ishte popullata çame. Fashistet e ores se pare,tregtari Stavri Kocani dhe oficeri i xhandarmarise Zambeta filluan goditjet sistematike ne Filat, Pituljeta, Gumenice… per genocidin epopullsise çame…

Akuza

Ndaj, Shoqata Atdhetare “Gryka e Lumes” me seli ne Hanover, JU AKUZOJMË!
Per therjen e grave shtatzena qe u theren, duke ju nxjerre foshnjat nga barku, te perdhunuara shtazarakisht,per perdhunimin e vajzave virgjire duke ia marre nderin qe iu turret si llave ujqish,per therjen e femijeve para syve te nenave,per therjen e djemeve, qe se pari baballaret hapen gropat e varreve pastaj gropat e tyre.Per ata qe vdiqen per buken e gojes, qe vdiqen nga te ftohtit neper rruget e emigrimit te detyruar nga dhuna barbare e falangave hegjomoniste greke.JU AKUZOJMË!Per mbylljen e dyereve ne dry dhe lene shkrete,per vrasjen e çameve-meshkujve 14 deri ne 90 vjec.Pere kalvarin e dhembjes, te perbuzjes, per ata qe i late pa varre, qe na vodhet nderin,ujin, token, detin dhe ajrin,per urrejtjen qe nderyet edhe fetë per te vrare.Qe pergjaket token,rrenuat shtepiote deri ne themel duke i lene pa zot shtepie, qe ndryshuat me dhune emerat e rrugeve,qyteteve,maleve,lumenjeve,fushave…JU AKUZOJMË!Si shtet terrorrist, si shtet uzurpues te atdheut tone. Per mijera çamë qe vdiqen burgjeve,per terrorin dhe spastrimin etnik qe vdiqen larg atdheut te zhuritur nga malli…Por mos harroni se shqiptaret jane rrenjes aty, po e perserise se herdo kur do ata do te kthehen aty, ne token e gjakut te ARBËRIT. Ndonese ju jeni dinak. Ju nuk keni fisnikeri. Fisnikeri tregoi vetem populli GJERMAN qe u kerkoi falje popullit hebre. Ju jeni bastarde qe nuk e meriton hyrjen ne BE. Ju kerkoni zhdukjen tone me arme dhe me para…Ju, greket dolet edhe kunder rrymes se luftes se Kosoves. E tere bota mbajti shenime per ju. Sepse mbeshtet agresorin,ngase i tille gjak rrjedh nga dejet tuaj. Ju akuzojme si kriminel kunder njerzimit. Mos harroni edhe kete qe JU SHKATTRUAT TROJEN…Dhe ju akoma edhe sot, luani me zjarre; kerkoni Himaren te beni greke. Por dijeni mire se cdo shqiptar qe ka gjak shqiptare do e le qofte nevoja edhe koken per Himaren dhe ne hugardhi do ju percjellim si mercine per korba Dhunuat varret e te pareve tane ne Boboshtice, nga krimineli Naum dhe shteti yne bene sehire,kerkoni serish te na merrni ujerat tona qe flladitin e lagin token e Arberit. K ikur koha e Juaj,ore bandit. Zerves, vetem qente po iá pshurrin me lezet.Shteti grek ne pike te dites futet ne Sarande dh ju jep perkrahje ashiqare bandave hegjemoniste te falangave greke kunder shqiptareve dhe Qeveria jone tregohet e shurdher.Ne kerkojme qe : Nikolla Geixh,Anastas Janullutos,Vasil Bollano, Naum Disho dhe Vangjel Dule te shpallen persona “non grata”Shteti shqiptare eshte dashur te ndal ngritjen e bustit te Aristotel Gumes, qe vdiq ne trafik e jo te polemizohet. Nderkaq, kriminelet grek vran nje te mitur shqiptar ne rruget e Athines veqese u gezua per nje gol futboli dhe larguan si je qen. Kjo eshte fytyra e vertzete e krimineleve grek…Luten te gjithe shqiptaret, pa dallim feje, krahine dhe bindjeve politike, qe te japin kontributin e vet ne kte pune shume te randesishm. Sepse ky do tentohet me cdo kusht ti dergohet ne dore konsulatave greke…

*  RESHAT BADALLAJ, eshte i burgosur politike, themelues dhe kryetar i Shoqates Atdhetare “GRYKA E LUMËS”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu