Shqipëri etnike, Shqipëri etnike, Shqipëri etnike…!

0
1515

Keshtu brohoriste turma e vellezereve tane nga Tirana, Vlora,Saranda,Shkodra, Kukesi… qe kishin udhetuar me kilometra te terë

Policet çoban dhe disa pellumbaxhi, qe i njoha permes TV-es, te gardhi formal Shqiperi-Kosovë, u sollen tamam si dikur moti milicia serbiane

Nuk eshte more burra Kore e veriut dhe jugut,por eshte toke e Arberit te nje gjaku te Kastriotit

Dajuaku beri vaki edhe te Dheu i Bardhe dhe ne Merdare

Te shtunen, me 14 janar te keti moti, me 2012, vellezerit tane nga qytete te ndryshme te Shqipe4rise londineze, kishin marrë udhë per ne Merdare dhe te Dheu i Bardhë, per t´i dhene krah VETVENDOSJES, qe kishte organizuar Protesten me moton:SEBIA NUK KOLON! Autobuzi ishte stolisur si nuse, me Flamurin e gjakut,me dhkaben dykrenare. Me shume mend nuk kishin marrur bezna tjere. Ishte stalisur tamam si ne feste, si ne dasem. Ndekaq, kuksianet dhe fshatrave te thella, nje nate me pare i kishin ushqyere mire kuajte me taxhi,per udhen e larget,atje ne kufi me shkjaun, siq thoshte Gjergj Fishta…

Kur u afruan te gardhi, ne Vermice, buze Drinit te Bardhe, ne dy krahet Koretniku dhe Pashtriku plake. Te dy ishin deshmitare. Drini qe gjarpronte qete,eshte edhe kufiri natyror qe ndan Hasin e Thate dhe Lumen heroike. Turmes i kishin dalur ne prite,jo me milicia cetniku-serbiane,sepse kishin thyere qafen moti, nga UÇK-ja me krisma pushkesh. Mjerishte u ndalen nga policet tane,nga ca çoban e pellumbaxhi,i njoha nga TV,sepse vi nga ajo ane nga Zhuri dhe ata bjeshke ne vitin 1992/93, i kame shkelur naten,ilegalishte me heroin e kombit Mehe Uken,duke bartur alete kunder zhupaneve e vojvodeve, bile edhe kunder langojve,spiunet me damke.

Çobanet,policet nuk lane skute pa i kontrolluar dhe urdheri nga Bashbakani ishte te kthehen ka kane ardhur, ndryshe i thone,po na perzihen ne punet tona te brendshme dhe jane te padishiruar. Nuk mjaftoi kjo por perdoren dajakun,gazin lotsjellese. I verbuan te shkretet! Turp, Turp per bashbakanin dhe parine e Tij. Ishte sakicë prapa kraheve. BURRA EDHE KJO BERI VAKI NE TOKEN E ARBËRIT! BOLLE PRE BURRA BOLLE U BE ME DAJAK. DERI KUR…? U RRAHEN DJEMTE E VAJZAT TONA QE KISHIN PIRE UJIN BILUR TE PASHTRIKUT PLAK E KORETNIKUT QE NE SHPINE MBAJNE BOREN DERI NE VERE.

Si do qe te jete, ata nuk u kthyen prap, nuk e respektuan derman e bashbakanit. Por filluan te njxjerrin me tere fuqine nga gurmazi SHQIPERI ETNIKE, SHQIPERI ETNIKE,SHQIPERI ETNIKE… dhe kengen: PER SHQIPERI JETEN DU ME DHANE. Dridheshin bjeshket dhe gjemonte Drini. U nisen. Ishin shume kembengules dhe ishin betuar se gjalle a vdek do te shkojne te Dheu i Bardhe e ne Merdare. Matane nuk shihej asnje shka as per fare. Prape u ndalen nga policet me dajak,uje ne acar,gas per t´i verbuar,nderkaq veturat me targat e shkjaut CA (Cacak), u perciellshin me temena. Turp!

Vellezerit kishin ardhur te grishur ne Kosove per t´i ndihmuar vellezerit e gjakut. U troshiten me hu gardhi e shkopgome, u fyene rende, u shane babe e nane e tej e pertej. Marre bre burra marre…!

Ate nate, te ftohte akulle, Kosova i beri konak si e thote zakoni. Me te gdhire, te pragu i VETVENDOSJES, dolen burrat e burrneshat te Gjakut te ARBËRIT E KASTRIOTIT, duke kenduar kengen. PER SHQIPERI JETEN DU ME DHANE DHE SHQIPERI ETNIKE,SHQIPERI ETNIKE, SHQIPERI ETNIKE… Nga brohoritjet dridhej shkami i BASHBAKANIT dhe Parise se tij.

Dhe krejt ne fund fare, kjo qe ka ndodhur,nuk eshte dashur qe te ndodhe. Por qe te mos ndodhe ne te ardhmen policia duhet qe ti mbaje duarte large nga shqiptaret dhe qe te mos marrin “yrrnek” nga milicet maxhup rumune sepse ata i kane gjak VETVENDOSJES DHE NUK SHKOJNE GJAK UPE ATA BURRA…

Gjuha eshte tul, nuk ka eshtra por thyene eshtra. Çka dua te them: Deklarata e Isa Mustafes dhe ati Ramadanit te AAK-es, ishin te stilit titist dhe dyftyresh :”TE VRASIM NATEN DHE TE QAJME DITEN”. Me tutje nuk po shkruaj per Isain si e barte stafeten e qenit plak Titos,satrapit te shqiptareve sepse duhet filluar nga e para…

Shpresoje se ne te ardhmen vellezerit tane nga SHQIPERIA NUK DO T´I PRESIM ME DAJAK PO ME FJALET:MIRESE ERDHETE VELLEZER! DHE KENGEN SHQIPERI ETNIKE DO TA KENDOJME BASHKE PROTESTUES E POLICE BASHKE DHE DO TE KETE FALJE,SEPSE TRIMAT DIN TE FALIN PER CESHTJE KOMBETARE.

Kesaj radhe kaq!

Me shume respekt, i Juaji, RESHAT BADALLAJ

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu