Shqiptarë apo Tradhetar në Parlamentin e Maqedonisë ? (VIDEO)

0
1083

Nuk kishte ndodhur asnjëherë më parë që shqiptarët t’i gëzoheshin kaq shumë fitores së një partie maqedonase.

Por, kjo u pa në orët e fundit të 11 dhjetorit në Tetovë, njofton Klan Kosova.

Shqiptarë e maqedonë u bënë bashkë për të kremtuar rezultatin e arritur nga partia LSDM-së që udhëhiqet nge Zoran Zaevi.

E pikërisht këtë subjekt politik dolën që ta votojnë shqiptarët e Maqedonisë.

Në Studeniçan , Zaev u raportua te ketë marrë 2512 vota, qe i bie se doli e para në këtë vendbanim.

Në Saraj, LSDM fitoi 2951 dhe u radhit e treta në këtë vendbanim pas BDI-së që mori 6602 dhe lëvizjes BESA me 3327 vota.

Në Haraçinë mori më së shumti, gjithsej 2052 vota ndërkaq në Çair , LSDM mori 6641.

Pak kush do ta imagjinonte që LSDM do të merrte rreth 2100 vota në Tanushë, Bllacë e Breza.

Sipas rezultateve të publikuara nga mediet, LSDM ka marrë vota të shqiptarëve edhe në Tetovë, Gostivar e Strugë.

E kjo bëri që partitë shqiptare, të marrin më pak vota. E duke qenë edhe katër subjekte garuese, shqiptarët do të përfaqësohen vetëm me 20 deri në 21 deputetë në këtë legjislaturë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu