Shqiptarët i detyrojnë qentë që të luftojnë deri në vdekje (Video +18)

0
995

luftrat e qenve

Luftërat ilegale me qen po vazhdojnë, ani pse kjo është kundërvajtje.

Mediat në vazhdimësi kan raportuar për këtë fenomen çnjerëzor, për të cilin nuk ka të dhëna publike se sa raste i ka ndjekur Policia e Kosovës.

Edhe në videon në vazhdim, shihen shqiptarë duke i detyruar qentë e tyre që të luftojnë deri në lëndime serioze dhe rrezikim të jetës. Në video identifikohen lehtë shkelësit personat që e bëjnë këtë.

Ky fenomen esht shume i shprehur në tere teritorin e Kosovës por me te madhe njihet regjoni i Deçanit, Mitrovices dhe Ferizajt.

Nga figurat Politike qe arhtohet me kete lloi sporti, esht ministri i puneve të mbrendshme Bajram Rexhepi, ky esht par shume shpesh ne keto luftra të qenve te organizuar sidomos në Mitrovic.

Luftërat me qen jan ilegale por mbi të gjitha jan çnjerëzore dhe teper primitive dhe krahasohen me vendet e treta, si çeçenia, Afganistani por dhe disa ish republika Ruse si Tadgjikistani dhe Kazastani, ne keto vende sidomos në çeçeni luftërat me qen jan shume të përhapura dhe kete e kan si lloj sporti argetues.

Esht shokuese se si Shqiptaret praktikoin nje gje te tille ne shekullin e XXI dhe shteti dhe Policia e Shtetit shikon sikur spo ndodh asgje.

http://www.dailymotion.com/video/x21c9ey_shqiptaret-i-detyrojne-qente-qe-te-luftojne-deri-ne-vdekje-video-18_news?start=12

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj
Ju lutem vendosni emrin tuaj ketu